Nauka japońskie to zadanie równie wymagające, co fascynujące. Nie od dziś wiadomo, że język japoński należy do jednych z najtrudniejszych do nauki, zwłaszcza dla nas, Europejczyków, operujących zupełnie innym alfabetem i przystosowanych do innych sposobów wymowy. System pisma japońskiego, składający się z trzech różnych rodzajów znaków – kanji, hiragana i katakana – może na początku wydawać się przytłaczający. Jednak z odpowiednim podejściem, właściwymi metodami, sporą dawką cierpliwości i, przede wszystkim, pod opieką dobrego nauczyciela, można go w swoim czasie opanować do perfekcji.
Co sprawia największe problemy w nauce pisma japońskiego?
Nauka pisma japońskiego wiąże się z kilkoma wyzwaniami, które mogą sprawić trudności początkującym. Pierwszym z nich jest złożoność systemu kanji, czyli głównej formy zapisu obowiązującej w języku japońskim. Kanji to znaki chińskiego pochodzenia, a każdy z nich jest ideogramem mającym swoje własne znaczenie. Chociaż wiele kanji japońskich przypomina znaki z chińskiego alfabetu, nierzadko są nawet identyczne, to bardzo często różnią się od siebie ich znaczenia. Istnieje kilkadziesiąt tysięcy znaków kanji, co samo w sobie nierzadko odstrasza nowych uczniów japońskiego, jednak w codziennym użytku funkcjonuje zwykle około 3 tysiące znaków. Kanji nierzadko mają różne znaczenia w zależności od sposobu ich czytania, a nawet kolejności ułożenia linii w zapisie, toteż nauczenie się japońskiego systemu pisma jest zadaniem wymagającym naprawdę dobrej pamięci.
Kolejnym wyzwaniem jest nauka dwóch systemów japońskiego pisma sylabicznego – hiragany i katakany. Hiragana używana jest głównie do zapisu gramatycznych końcówek oraz słów japońskich bez przypisanego znaku kanji, podczas gdy katakana służy do zapisu słów zapożyczonych z innych języków, onomatopei oraz nazw własnych czy slangu. Hiraganę można poznać po tym, że pisanie w niej symbole są bardziej zaokrąglone, podczas gdy katakana składa się głównie z prostych linii. Rzeczywiście więc ucząc się japońskiego, musimy opanować trzy rodzaje alfabetu – na szczęście katakana i hiragana operują o wiele mniejszą ilością symboli. Nie jest to w żadnym wypadku łatwe, nauka japońskiego jest jednak jak najbardziej celem osiągalnym. W jaki sposób ułatwić sobie naukę tego języka?
Proste sposoby na naukę japońskiego systemu pisma
Nauka japońskiego systemu pisma może być bardziej efektywna dzięki kilku sprawdzonym metodom. Po pierwsze, jak w przypadku nauki każdego języka, regularna praktyka jest kluczem do sukcesu. Codzienne pisanie znaków kanji, hiragany i katakany pomaga utrwalić je w pamięci. Dobrym pomysłem jest tworzenie fiszek z poszczególnymi znakami, ich znaczeniami i sposobem wymowy, co ułatwia regularne powtarzanie materiału.
Ważne jest również stosowanie odpowiednich mnemotechnik, które za pomocą prostych skojarzeń pomagają zapamiętać znaczenia konkretnych symboli. Wiele znaków kanji swoim kształtem ma przywodzić na myśl obiekt, który opisują – symbol drzewa rzeczywiście przypomina drzewo, a symbol ust otwarte usta. Zauważając te podobieństwa, o wiele szybciej będziemy umieli przypisać znaczenie do danego kanji. Inne kanji nie są bezpośrednim odwzorowaniem rzeczywistego zjawiska, a prostym przedstawieniem pojęcia, na przykład trzy poziome kreski oznaczają liczbę trzy, a symbole oznaczające „górę” i „dół” są po prostu swoimi lustrzanymi odbiciami. Wiele kanji oznaczających bardziej złożone koncepty wizualnie jest często połączeniem paru prostszych symboli, na przykład kanji oznaczające słowo „las” jest połączeniem dwóch symboli drzewa, zaś kanji oznaczające „podpalenie” to zlepione ze sobą dwa symbole ognia. Poznając różne sposoby na kojarzenie ze sobą kanji i ich znaczeń, nauczymy się pisma japońskiego o wiele szybciej.
Oprócz tego warto wspomagać się też aplikacjami, które pomogą nam w nauce japońskiego. Chociaż samodzielne opanowanie tego języka nie jest czymś niemożliwym, to zdecydowanie najlepszym sposobem jest zapisanie się na kurs języka japońskiego. Pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela będziemy czynili postępy znacznie szybciej, a nauka w grupie, w której wzajemnie można wymieniać się poradami i ćwiczyć swoją wymowę jest o wiele bardziej efektywna. Nauka na kursie zapewni nam, że przypadkiem nie nauczymy się złej formy zapisu bądź wymowy danego znaku, co nierzadko jest problemem przy samodzielnej nauce. Gdzie możemy zapisać się na kurs języka japońskiego?
Kurs japońskiego Łódź – gdzie szukać?
Jeśli interesuje nas język japoński, Łódź będzie miastem, w którym bez większego problemu znajdziemy możliwość nauki stacjonarnie lub online. Warto zacząć od poszukiwania kursów oferowanych przez lokalne szkoły językowe specjalizujące się w egzotycznych językach, które często mają w swojej ofercie język japoński na różnych poziomach zaawansowania. Podstawy japońskiego poznaje się również podczas nauki na konkretnych kierunkach studiów. Warto poszukać w Internecie, na lokalnych grupach bądź forach, gdzie w Łodzi rusza niedługo warsztat bądź kurs japońskiego. Łódź to w końcu miasto czterech kultur, pełne osób zainteresowanych nauką o przeróżnych językach i ich historiach – z pewnością znaleźć tu można wiele sprawdzonych kursów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.