Kupno mieszkania to dla wielu osób jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Nierzadko wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, który przez wiele lat będzie mocno obciążał domowy budżet. Warto zatem wiedzieć, co sprawdzić, by kupno mieszkania było bezpieczne.

Sprawdź stan prawny mieszkania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że skomplikowany stan prawny nieruchomości może zaważyć na możliwości korzystania z mieszkania. Niektóre wpisy w księdze wieczystej, związane np. z obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia nie pozwolą nam w dowolny sposób dysponować nieruchomością. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie samodzielnie sprawdzić stan prawny w księdze wieczystej lub poprosić o to biuro nieruchomości w Warszawie. Jeśli pojawią się jakieś niejasności lub nieścisłości, to będzie czas je wyjaśnić i wyprostować, zanim decyzja o zakupie zostanie podjęta.

Sprawdź stan techniczny mieszkania

Kupując mieszkanie zawsze należy zwróć uwagę na jego stan techniczny. Trzeba dowiedzieć się o to, kiedy były przeprowadzane ostatnie remonty, zarówno w mieszkaniu jak i w bloku, przyjrzeć się uważnie ścianom, czy nie ma na nich jakichś pęknięć. Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszkanie znajduje się w nie najnowszym bloku i jest przeznaczone do remontu. W trakcie remontu dość często odkrywane są przykre niespodzianki, które znacząco podnoszą koszty prac. Jeśli nie znamy się na budowlance, to warto zastanowić się, czy jest ktoś, kogo można poprosić o wsparcie w sprawach technicznych i poprosić go o wspólną wizytę w mieszkaniu. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się więcej o kupowanym lokum i przygotować się na ewentualne większe koszty remontu. Być może pojawią się również argumenty przydatne przy negocjacji ceny z aktualnym właścicielem mieszkania.

Sprawdź sąsiedztwo

Przeprowadzka do innego miasta czy do innej dzielnicy to zawsze pewne ryzyko, że trafimy na jakieś uciążliwe sąsiedztwo. Aby tego uniknąć warto przyjrzeć się okolicy o różnych porach dnia i wieczorem. To pozwoli nam sprawdzić, czy okolica jest cicha i spokojna, czy też raczej musimy się liczyć z większym ruchem, hałasem czy innymi uciążliwościami. Warto również przyjrzeć się sąsiadom, a jeśli się uda, to porozmawiać z nimi na temat tego, jak im się tutaj mieszka. Dzięki temu może się udać uniknąć zakupu mieszkania w okolicy, która na pierwszy rzut oka wydaje się przyjazna i miła, ale ma swoje sekrety np. w postaci hałaśliwych gości pobliskiej restauracji czy nieprzyjemnego wieczornego zapachu pochodzącego z okolicznych zakładów.

Sprawdzenie tych trzech kluczowych kwestii przed podjęciem ostatecznych decyzji o zakupie może sprawić, że mieszkanie pozornie wyglądające na idealne, okaże się miną z opóźnionym zapłonem. Warto zatem rozważnie kupować mieszkania i nie podejmować decyzji o zakupie pod wpływem chwili i emocji, ale po racjonalnej analizie wszystkich za i przeciw.

Poprzedni artykułNiestandardowe rozwiązania oświetleniowe dla nowoczesnego budynku biurowego
Następny artykułOświetlenie awaryjne – kiedy jest niezbędne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj