Generatory tlenu i azotu w dzisiejszych czasach są bardzo ciekawą alternatywą dla butli (wypełnionych wybranym rodzajem gazu), dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Generatory są zdecydowanie bezpieczniejszymi i praktyczniejszymi urządzeniami, dlatego też wykorzystywane są one na szeroką skalę w wielu gałęziach współczesnej gospodarki. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym jest generator tlenu i azotu oraz jakie są największe atuty tych niesamowitych urządzeń.

Generator tlenu od a do z

Generator tlenu najprościej rzecz mówiąc to specjalistyczne urządzenie, dzięki któremu można uzyskać tlen z powietrza atmosferycznego. Mechanizm działania generatora tlenu opiera się na specjalnym systemie, który wyposażony jest bezpośrednio w charakterystyczne cylindry wypełnione zeolitem samoistnie absorbującym azot z powietrza. Urządzenia tego typu najczęściej wyposażone są w dwa oddzielne zbiorniki buforowe. Jeden z nich przeznaczony jest oczywiście na tlen, a drugi na powietrze. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu cały proces przebiega bardzo płynnie i w sposób ciągły. Metoda adsorpcyjna jest bardzo popularna na rynku i w dużej mierze to właśnie na niej opiera się zdecydowana większość generatorów tlenu.

Generator azotu – kompendium wiedzy

Jeżeli chodzi o popularne generatory azotu, to mamy tutaj z kolei do czynienia z urządzeniami, które są w stanie pozyskać azot bezpośrednio z powietrza sprężonego. W dzisiejszych czasach najpopularniejszą metodą pozyskiwania azotu jest metoda zmiennociśnieniowa i membranowa. Są to w chwili obecnej najciekawsze alternatywy dla metody kriogenicznej, która w dużym skrócie, opiera się po prostu na skraplaniu azotu w dość niskich temperaturach. Nowoczesne generatory azotu składają się z kilku kluczowych części. Najważniejszą z nich jest sekcja kompresorowa, która może być oparta nie tylko na wtryskarce olejowej, ale również na wtryskarce bezolejowej. Warto wspomnieć także o specjalnych urządzeniach, których głównym zadaniem jest uzdatnienie powietrza. Najlepsze generatory dostępne na rynku są w stanie pozyskać czysty azot na poziomie od 95% do 99,9%.

Jakie są kluczowe różnice?

Główną różnicą pomiędzy generatorem tlenu i azotu jest oczywiście ich zastosowanie. Profesjonalne generatory azotu wykorzystywane są na szeroką skalę przede wszystkim w tych pomieszczeniach, gdzie ważną rolę odgrywa zapewnienie odpowiedniej ochrony przed wybuchem albo pożarem. Tlen jak powszechnie wiadomo jest niezbędny do podtrzymania procesu spalania, dlatego też w niebezpiecznych pomieszczeniach zastępowany jest on azotem. Jeżeli chodzi o popularne generatory tlenu, to bardzo często wykorzystywane są one między innymi w szpitalach albo przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Jak wspomniano powyżej, generatory tlenu opierają się przede wszystkim na metodzie adsorpcyjnej. Jeżeli chodzi o generator azotu, to może być on oparty również na metodzie membranowej.

Gdzie można wykorzystać generator tlenu?

Generatory tlenu są bardzo ciekawą alternatywą dla butli z tlenem, dlatego też mogą być one wykorzystywane w wielu branżach. Profesjonalny generator tlenu może przydać się między innymi przy obróbce metali. Mowa tutaj nie tylko o spawaniu metali, ale również o ich cięciu. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że generatory tlenu wykorzystywane są także na fermach rybnych do natlenienia wody oraz do oczyszczania ścieków. Urządzenia tego typu docenione są także w branży energetycznej.

Jakie jest zastosowanie generatorów azotu?

Generatory azotu od wielu lat wykorzystywane są do przeprowadzania inertyzacji azotem. W wielu branżach wykorzystuje się te niesamowite urządzenia również do zabezpieczania niebezpiecznych zbiorników z paliwem. Generator azotu odgrywa ogromną rolę w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, energetyce i przy obróbce metali, a dokładniej mówiąc przy odlewaniu i cięciu laserem. Profesjonalne warsztaty samochodowe coraz częściej inwestują w specjalne generatory azotu, które można wykorzystać na przykład do pompowania kół.

Jakie są największe zalety generatorów tlenu i azotu?

Nowoczesne generatory tlenu i azotu mają bardzo wiele zalet, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich olbrzymiego potencjału. Jedną z największych zalet jest przede wszystkim to, że dzięki tym niesamowitym urządzeniom, można w pewnym sensie uniezależnić się od kriogenicznych metod pozyskiwania tlenu lub azotu. Dla wielu osób sporym atutem będą także kwestie bezpieczeństwa zwłaszcza, jak porówna je się z popularnymi butlami wypełnionymi gazem. Osoby, które chcą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, powinny jak najszybciej postawić na porządny generator azotu lub tlenu. Do największych zalet należy zaliczyć także innowacyjne technologie sterowania. Producenci z roku na rok oferują coraz to nowsze urządzenia, które można idealnie dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Opisując największe zalety, nie można zapominać również o tym, że omawiane urządzenia korzystają z metod i technologii, które są w 100% bezpieczne dla środowiska. Generatory azotu są bardzo elastycznymi urządzeniami. Wynika to oczywiście z tego, że azot produkowany jest tylko wtedy, gdy jest on w rzeczywistości potrzebny. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie.

Gdzie można kupić efektywne generatory tlenu i azotu?

Największy wybór generatorów tlenu i azotu jest oczywiście w sprawdzonych sklepach internetowych. Pamiętać należy o tym, że to właśnie sklepy online oferują najniższe ceny. Warto także systematycznie odwiedzać aukcje internetowe, gdzie można kupić nie tylko nowe, ale również używane generatory w bardzo atrakcyjnej cenie. Dokonując zakupu, pamiętać należy jedynie o tym, aby stawiać na urządzenia od renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią i wieloma zadowolonymi klientami. Nowoczesne generatory tlenu i azotu to jedna z tych inwestycji, która na pewno bardzo szybko się zwróci i na której nigdy nie warto oszczędzać.

Poprzedni artykułIle kosztuje relokacja maszyn przemysłowych?
Następny artykułRozdrabniacz słomy Tomahawk – czym charakteryzuje się maszyna do rozdrabniania, karmienia i ścielenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj