Jeśli planujesz zapisać się na kurs prawa jazdy, czeka Cię najpierw zrobienie badań dla przyszłych kierowców. Zaświadczenie od lekarza orzecznika jest potrzebne, aby otrzymać PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Dopiero z tym dokumentem można rozpocząć kurs nauki jazdy. Gdzie zrobić takie badania i jak się do nich przygotować?
Bez względu na to, jaką szkołę nauki jazdy wybierzemy, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem za naukę. Ale to nie wszystko – dodatkowe koszty trzeba ponieść jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Badania na prawo jazdy są bowiem obowiązkowe, ale nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt takich badań to 200 złotych. To sporo, dlatego też niektórzy kandydaci na kierowców szukają możliwości tańszego wykonania badań. Niestety, choć jeszcze jakiś czas temu takie poszukiwania były skuteczne i można było zrobić badania taniej, obecnie nie ma takiej możliwości. Koszt 200 złotych to cena ustalona odgórnie przez przepisy i nie ma od niej żadnych odstępstw.
Tylko do lekarza orzecznika
Wiele osób, które chcą zrobić badanie na prawo jazdy, nie do końca wie, do jakiego lekarza się udać. Próbują otrzymać zaświadczenie u zwykłego lekarza rodzinnego. Nie jest to dobry pomysł, gdyż honorowane przy wyrabianiu PKK są wyłącznie zaświadczenia wystawiane przez lekarzy orzeczników z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli więc zrobimy badania u niewłaściwego lekarza, trzeba będzie je i tak powtórzyć. Kto mieszka w Warszawie i okolicach, sprawdzone badania na prawo jazdy może znaleźć na https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/. Wykonują je lekarze posiadający indywidualne praktyki, którzy zostali wpisani na listę wojewody mazowieckiego lekarzy uprawnionych do badań lekarskich kierowców.
Niektóre szkoły jazdy mają lekarzy lub przychodnie, z którymi współpracują i odsyłają do nich kandydatów na kierowców. Dla przyszłego kursanta jest to dobre rozwiązanie – nie musi szukać lekarza na własną rękę i może mieć pewność, że idzie do specjalisty z uprawnieniami, a zaświadczenie na pewno będzie ważne. Na badania do lekarza trzeba się umówić, jednak nie ma obawy, że trzeba będzie czekać w długich kolejkach. Najczęściej orzecznicy wykonują badania na bieżąco. Można więc przebadać się praktycznie od ręki lub umówić na badanie na następny dzień. Badanie dla kierowców jest więc szybko załatwianą formalnością, która nie wydłuża terminu uzyskania prawa jazdy.
Przygotowanie do badania
Kto nigdy nie był na badaniu u lekarza orzecznika, często zastanawia się, jak przygotować się do takiej wizyty. Tymczasem nie ma konieczności żadnego przygotowania. Wizyta trwa około pół godziny, w tym czasie lekarz orzecznik sprawdza przede wszystkim wzrok, słuch, równowagę oraz ogólną kondycję organizmu poprzez chociażby osłuchanie. Nie przeprowadza się żadnych prób wysiłkowych ani tym bardzie badań z przerwaniem ciągłości tkanek. Jeśli lekarz stwierdzi istnienie poważnej wady wzroku lub innej choroby, która może mieć potencjalnie ciężki przebieg, pacjent zostanie odesłany do lekarza specjalisty w celu dokładnej oceny stanu zdrowia i ewentualnego włączenia leczenia specjalistycznego. Do lekarza orzecznika można wrócić, jeśli posiada się dokumentację takiego leczenia. Za wizytę płaci się wtedy tylko raz, na wizycie końcowej. Nie trzeba się więc obawiać, że problemy zdrowotne mogą powodować dodatkowe koszty.
Okulary i aparaty słuchowe
W trakcie badania u lekarza orzecznika można mieć na sobie okulary, soczewki kontaktowe lub aparaty słuchowe. Jeśli bowiem mamy wadę wzroku lub słuchu, ale jest ona właściwie korygowana, nie ma problemu z uzyskaniem zaświadczenia do PKK. Podobnie jest w przypadku osób chorujących na padaczkę czy cukrzycę. Jeśli są pod stałą kontrolą specjalisty, lekarz orzecznik z pewnością wypisze zaświadczenie. Oczywiście, pod warunkiem, że stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie będzie zagrożeniem dla przyszłego kierowcy oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli ktoś choruje na ciężką postać padaczki, powinien nawet bez badań lekarskich zdawać sobie sprawę z tego, że kurs na prawo jazdy nie będzie dobrym pomysłem.
Wizyty u lekarza orzecznika nie muszą się też obawiać osoby cierpiące na daltonizm. Choć mogłoby się wydawać, że brak rozróżniania kolorów może być przeciwwskazaniem do bycia kierowcą, w rzeczywistości większość lekarzy bez problemu wypisuje zaświadczenia. Najczęściej są to zaświadczenia na kilka lat, po upływie terminu ich ważności trzeba badania powtórzyć. Daltonizm nie jest więc przeciwwskazaniem, ale pod warunkiem, że planujemy uzyskać zwykłe prawo jazdy kategorii B. W przypadku osób, które chciałyby zostać kierowcami zawodowymi, daltonizm będzie wykluczał możliwość uzyskania prawa jazdy w odpowiedniej kategorii.
Choć zaświadczenia o stanie zdrowia są w większości przypadków formalnością, zdarzają się sytuacje, gdy ich nie otrzymamy. Przeciwwskazaniem do wydania zaświadczenia jest przyjmowanie leków, które wpływają na naszą sprawność psychomotoryczną oraz czas reakcji. Kierowcami nie mogą również być osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Jeśli lekarz w trakcie badania zauważy jakieś niepokojące objawy, które wskazują na uzależnienie, może odmówić wydania zaświadczenia.
Jak wyrobić profil PKK
Osoby, które zaliczyły już wizytę u lekarza orzecznika i uzyskały zaświadczenie od lekarza orzecznika, czeka jeszcze wizyta we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Trzeba zabrać ze sobą zaświadczenie, jedno zdjęcie dokumentowe, dowód osobisty, a na miejscu wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy. Można go sobie pobrać na stronie internetowej konkretnego urzędu, wypełnić w domu i do wydziału komunikacji dostarczyć gotowy wniosek. W większości przypadków numer PKK otrzymamy praktycznie od ręki. Czas ten może się wydłużyć o kilka dni, jeśli urząd będzie musiał sprawdzić nasze dane. Wydanie PKK jest bezpłatne, nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Gdy już posiadamy taki dokument, możemy bez problemu zgłosić się do wybranej szkoły nauki jazdy i rozpocząć kurs.