Wielu właścicieli gospodarstw rolnych zadaje sobie pytanie, czy fotowoltaika dla rolników opłaca się w Polsce? Czy można obniżyć koszty produkcji i wziąć udział w programach wspierających rozwój fotowoltaiki dla rolników? Sprawdź, jak zmniejszyć koszt inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną!

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych

Rolnictwo na całym świecie staje się coraz bardziej zautomatyzowane dzięki nieustannemu rozwojowi technologii. Zmechanizowanie produkcji rolnej powoduje, że praca rolników staje się bardziej komfortowa i znacznie bardziej wydajna, jednak wiąże się to ze znacznie wyższymi rachunkami za energię elektryczną, która jest niezbędna do zasilenia ogromnej ilości sprzętu w nowoczesnych gospodarstwach.

Fotowoltaika dla rolników może okazać się idealnym rozwiązaniem dla tych gospodarzy, którzy chcą zmniejszyć koszty za prąd wykorzystywany w produkcji i zmaksymalizować zyski ze swojej pracy.

Dotacje dla rolników – Agroenergia

Dużą zmianą dla właścicieli gospodarstw rolnych były krajowe i unijne dotacje na rozwój odnawialnych źródeł energii. W ostatnich latach najwięcej dofinansowań do fotowoltaiki dla rolników było dostępnych dzięki programowi Agroenergia, prowadzonemu z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Agroenergia skierowana jest do właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, którzy przynajmniej od roku zajmują się prowadzeniem gospodarstw, gdzie użytki rolne zajmują powierzchnię 1- 300 ha. Wsparcie z Agroenergii obejmuje bezzwrotną dotację na odnawialne źródła energii, przy czym należy pamiętać, że moc urządzeń nie powinna być mniejsza niż 10 kW i nie większa niż 50 kW. Aby otrzymać dotację, inwestycji nie należy rozpoczynać przed złożeniem wniosku, a same środki zostaną wypłacone dopiero po jej zakończeniu.

Według dostępnych informacji, największą popularnością cieszyły się mikroinstalacje o mocy do 50 kWp, o których dofinansowanie wnioskowało ponad 83% rolników.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników – jakie zmiany?

Oprócz Agroenergii rolnicy mogli również skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (fundusz przeznaczony wyłącznie na prowadzenie działalności rolnej) oraz ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym (przeznaczona na inwestycje w urządzenia produkujące energię na cele produkcyjne).

Od 2021 roku lista dostępnych form wsparcia w dużym stopniu została zachowana. Unia Europejska przedłużyła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i ma w najbliższym czasie rozszerzyć swoje obszary wsparcia. Program Agroenergia również ma być kontynuowany i wkrótce będą informacje o terminie naborów wniosków o dotacje.

Ulga w podatku rolnym na fotowoltaikę

Każdy rolnik prowadzący gospodarstwo może skorzystać z ulgi inwestycyjnej, która może objąć 25% kosztów poniesionych na inwestycję w OZE. Ulga przyznawana jest po zakończeniu inwestycji, która została udokumentowana i jest odliczana od podatku rolnego. Należy pamiętać, że dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników w formie ulgi inwestycyjnej nie można łączyć z innymi dotacjami z dostępnych programów.

Mój prąd i Czyste powietrze

Kontynuowane również będą ogólnopolskie programy jak Mój prąd i Czyste powietrze, z których mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także właściciele gospodarstw rolnych. Każdy rolnik może skorzystać z programów, o ile będzie wnioskował jako osoba fizyczna, chcąca uzyskać tanią energię odnawialną dla swojego domu. W ramach programu Mój prąd można uzyskać dotację 5 000 zł dla instalacji o mocy od 2 do 10 kWp, natomiast Czyste powietrze przewiduje dofinansowania dla beneficjentów, które będą uzależnione od wysokości jego dochodów.

Więcej informacji na temat kosztów inwestycji i możliwości ich obniżenia znajdują się na stronie wielkopolskich specjalistów w zakresie fotowoltaiki SunErgo – sunergo.pl.

Czy dofinansowania dla rolników opłacają się?

Dotacja na fotowoltaikę dla rolników to sposób na osiągnięcie wielowymiarowych korzyści, do których można zaliczyć przede wszystkim możliwość ochrony środowiska, uzyskać niskie koszty prowadzenia swojej działalności gospodarczej a także szansę na wykorzystanie obszarów gospodarstwa nie przynoszących żadnych zysków (np. farmy fotowoltaiczne).

Rolnicy montując własną instalację fotowoltaiczną w znacznym stopniu przyczynią się do poprawy stanu powietrza i ekosystemu. Przy okazji mogą ograniczyć koszty energii elektrycznej w gospodarstwach rolnych nawet do 90%! W przyszłości z pewnością ceny prądu będą wzrastać, ale możemy być pewni, że pojawią się nowe programy wspierające rozwój OZE na terenach wiejskich.

Poprzedni artykułKoszule męskie – co jest trendy?
Następny artykułCzy należy mi się odszkodowanie za zarażenie się w szpitalu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj