Skuteczne szkolenie pracowników stanowi jedną z najskuteczniejszych form ich rozwoju. Pozwala zwiększyć wiedzę i kompetencje zespołu oraz poprawić jego wydajność. Co zrobić, by szkolenie było efektywne?

Szkolenie dopasowane do potrzeb firmy i pracowników

Aby szkolenie było efektywne, musi być dostosowane do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa i oczekiwań pracowników. W określeniu tych potrzeb pomogą przede wszystkim rozmowy z kierownictwem i samymi pracownikami. Szkolenie może być związane np. z wprowadzeniem nowego produktu bądź usługi na rynek, ale również rozwijające konkretne kompetencje zespołu, np. w zakresie sprzedaży czy marketingu.

Sprecyzowane cele i efekty szkolenia

Dobre szkolenie powinno mieć w jasny sposób sprecyzowane cele oraz zakładane rezultaty. Zazwyczaj dotyczą one konkretnych zmian zachowań. Opracowując szkolenie, warto zatem zadać sobie pytanie o to, co i jak ma się po nim zmienić, a także co zyskają dzięki niemu pracownicy oraz firma.

Wykorzystanie różnorodnych narzędzi

Aby szkolenie było efektywne, powinno przekazywać wiedzę w sposób interesujący dla odbiorcy. Szkolenie prowadzone tylko w formie wykładu może być mało skuteczne. Zaleca się zatem sięganie po różnorodne metody i formy pracy. Podczas szkolenia warto więc wykorzystać m.in. ćwiczenia w grupach lub parach, burzę mózgów, kwestionariusze, psychotesty, prezentacje, quizy, gry, dyskusje, symulacje czy case studies. Dobre szkolenie powinno angażować uczestników do pracy oraz interakcji. Dzięki temu proces zdobywania wiedzy i nowych umiejętności będzie skuteczniejszy, a sami uczestnicy bardziej zainteresowani ich zdobywaniem.

Wykwalifikowany prowadzący

Nie wolno zapominać o prowadzącym szkolenie. Najlepiej, aby była to osoba mająca nie tylko bogatą wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Trenerzy-praktycy przekazujący wiedzę popartą doświadczeniem i przykładami z życia są lepiej odbierani i bardziej cenieni przez uczestników szkolenia. To przekłada się z kolei na lepszą efektywność spotkania.

Miejsce szkolenia jest ważne, czyli wybór sali konferencyjnej

Planując szkolenie pracowników, pamiętaj o odpowiednim miejscu, w którym wydarzenie się odbędzie. Powinien być to obiekt z odpowiednim wyposażeniem technicznym, takim jak dobrej klasy nagłośnienie, mikrofony, projektor, tablica interaktywna oraz dostęp do szybkiego internetu. Dzięki temu prowadzący szkolenie będzie mógł łatwo zaprezentować wszystkie przygotowane materiały. Będzie również doskonale słyszany i widziany z każdej części sali, co jest bardzo istotne dla efektywności szkolenia.

Jeśli interesuje Cię dobra sala konferencyjna Zakopane, podobnie jak inne duże miasta, oferuje odpowiednie obiekty tego rodzaju. Jednym z nich jest Hotel Aquarion. Niewątpliwym atutem sali szkoleniowej w Zakopanem, którego nie znajdziesz w innych miejscowościach, jest natomiast wyjątkowe otoczenie. Piękno gór i specyficzny mikroklimat sprawiają, że każda konferencja czy szkolenie odbywające się w tym pięknym mieście jest nie tylko dobrym sposobem na podniesienie kompetencji, ale i czystą przyjemnością.

Poprzedni artykuł5 rad, jak zorganizować imprezę okolicznościową
Następny artykułJak zorganizować rozrywkowy weekend w mieście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj