E-faktura, czyli czym jest faktura elektroniczna

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z programów komputerowych do wystawiania różnych dokumentów. Popularna wśród nich jest chociażby e-faktura czyli faktura elektroniczna. Dokument ten jest niczym innym jak zwykłą fakturą, jednak wyróżnia go sposób przesyłu. Co jeszcze warto wiedzieć o fakturze wysyłanej elektronicznie?

Dlaczego e-faktura to prosta forma i szybka forma fakturowania?

Faktura w formie elektronicznej to nowoczesna forma fakturowania, z której nie wszyscy jeszcze korzystają. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, gdyż coraz częściej firmy wykorzystują do swojej pracy elektroniczne przekazy e-maile oraz programy komputerowe służące wystawianiu przeróżnych dokumentów księgowych. E-faktura to wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który nie chce tracić czasu na przesyłanie faktur pocztą czy też drukowanie ich i umawianie się z klientem na odbiór osobisty dokumentów. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem dla zapracowanego szefa jest szybka wysyłka faktur do swoich kontrahentów za pośrednictwem dobrego narzędzia. Odpowiednio dobrany program do faktur to gwarancja oszczędności czasu i pieniędzy. Szczególnie jeżeli naszym klientem jest zagraniczny nabywca sprzedawanego przez nas produktu, towaru czy usługi.

O czym należy pamiętać wystawiając e-fakturę?

Jak wiadomo nic nie rządzi się dowolnością również w tym przypadku. Zawsze obowiązują jakieś ściśle określone zasady, do których powinien stosować się przedsiębiorca. W przypadku e-faktury należy pamiętać, że dokument ten powinien być odpowiednio przechowywany, aby w łatwy sposób można było do niego zajrzeć i udostępnić np. organowi kontroli skarbowej. Ważne są również tzw. warunki autentyczności pochodzenia oraz integralność treści wystawionej faktury. Wykorzystany jest więc bezpieczny podpis elektroniczny czy tzw. EDI – elektroniczna wymiana danych. Kluczowa jest także akceptacja przesyłu faktury w formie elektronicznej przez odbiorcę faktury. Wystawca dokumentu jedynie po akceptacji pisemnej bądź elektronicznej przez nabywcę może przystąpić do przesłania e-faktury.

Który program do faktur będzie najlepszy?

Faktury przesyłane w formie elektronicznej są możliwe chociażby w programie Faktura Small Business. Ten program do fakturowania zapewnia szybkie wysyłanie różnych dokumentów, w tym potrzebnych faktur w formie elektronicznej e-mailem do klienta. Program pozwala również na wystawianie faktur w różnych językach i walutach. Elektroniczne fakturowanie jest szczególnie ważne, gdy naszym klientem jest zagraniczny przedsiębiorca. To dobre rozwiązanie, na bieżąco aktualizowane o zmieniające się przepisy i dodatkowe moduły. Użytkownik może liczyć na przejrzyste narzędzie, z którym prace biurowe są mniej kosztowne i przyśpieszone w czasie.

Elektroniczne fakturowanie to duże uproszczenie dla przedsiębiorcy, który nie ma na nic czasu. Warto skorzystać z dostępnego i pomocnego rozwiązania, które usprawnia fakturowanie i przesył informacji. Na dobrą decyzję nigdy nie jest za późno.

Poprzedni artykułModna łazienka. Trendy 2019
Następny artykułJak wybrać grubość styropianu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj