Oba materiały wykorzystywane są w budownictwie. Stosowane są przy ociepleniach domów, balkonów czy tarasów. Różnią się przede wszystkim strukturą, właściwościami, a także ceną. Styropian nazywany jest inaczej polistyrenem ekspandowanym (EPS). Powstaje poprzez spienienie granulek polistyrenu. Wyróżnia go znacznie większa porowatość niż w przypadku płyt wykonanych ze styroduru XPS. Jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów termoizolacyjnych. Najczęściej wykorzystywane są płyty o grubości od 120 do 150 mm, ale na rynku dostępne są również płyty od 10 do nawet 1000 mm.

W zależności od grubości w budownictwie wykorzystywany jest:

  • styropian podłogowy, który sprawdza się przy ociepleniach podłóg, jego zadaniem jest również tłumienie dźwięków
  • styropian fasadowy, który stosowany jest przy ociepleniach okiennych, izolacji termicznej dachów
  • perymetryczne płyty styropianowe, które służą do izolacji fundamentów
  • styropian elewacyjny, który znajduje zastosowanie przy izolacji szczelin w ścianach, ocieplaniu balkonów

Styrodur inaczej polistyren ekstrudowany (XPS). Jego powierzchnia jest gładka, jednolita. Płyty XPS dostępne są w różnych kolorach i grubości od 20 do 150 mm. Stworzony jest z malutkich, przylegających do siebie komórek, dzięki czemu zapewnia większą izolacyjność niż styropian fasadowy grafitowy. Jest materiałem twardszym i bardziej wytrzymałym na uszkodzenia. Charakteryzuje się mniejszą nasiąkliwością niż płyty EPS.

Co lepsze styrodur czy styropian?

Materiałem, który zapewnia lepszą termoizolacyjność jest styrodur XPS. Sprawdza się, kiedy ocieplany budynek narażony jest na dużą wilgotność oraz ekstremalne warunki pogodowe. Jest lepszym wyborem, gdy istnieje możliwość zniekształceń spowodowanych przez duże obciążenia. Natomiast styropian EPS dobrze spisuje się w normalnych warunkach i pomimo, iż posiada mniejsze właściwości termoizolacyjne, w wielu przypadkach okazuje się być wystarczającym wyborem. Z racji iż polistyren ekspandowany posiada mniejszą gęstość jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Cena styroduru jest dużo wyższa i wybór tego materiału przy większych budynkach może okazać się nie ekonomiczną opcją. Obydwa produkty dostępne są na stronie Styrnet. Zarówno styropian jak i polistyren ekstrudowany topią się podczas zetknięcia z ogniem, natomiast nie podtrzymują płomieni i są samogasnące. Odpowiedź na pytanie – co lepsze styropian grafitowy czy styrodur nie jest jednoznaczna. Zależy to bowiem od potrzeb i zasobów finansowych przeznaczonych na proces termoizolacji budynku.

Źródło: https://styrnet.pl/

Poprzedni artykułIle kosztuje wycieczka w góry?
Następny artykułPleśń w mieszkaniu – domowe sposoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj