Dla wielu ludzi malowanie proszkowe wciąż stanowi pewnego rodzaju zagadkę. Czy warto skorzystać z usług lakierni proszkowych zamiast z tradycyjnej metody malowania? Jakie są zalety tej techniki malowania? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Malowanie proszkowe, nazywane również malowaniem na sucho bądź też lakierowaniem proszkowym, to popularna technologia malowania powierzchni przedmiotów metalowych i nie tylko. Używa się jej głównie do pokrywania elementów wykonanych z aluminium, stali, mosiądzu oraz żeliwa. Farba ma naturalnie konsystencję proszku, a nie płynu, jak to ma miejsce w przypadku malowania na mokro i nakłada się ją przy pomocy przeznaczonego do tego pistoletu. Pomalowane przedmioty wsadzane są do pieca, w którym dochodzi do stopnienia proszku i jego polimeryzacji, dzięki czemu uzyskujemy odporną na działanie czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych powierzchnię.

Co istotne, malowanie proszkowe jest wyraźnie trwalsze od malowania na mokro, a uzyskane tą metodą powłoki stają się znacznie bardziej odporne na korozję. Warty podkreślenia jest także fakt, iż farba w proszku się nie marnuje. Nawet jeśli nie przylgnie do lakierowanej powierzchni to w przeciwieństwie do malowania na mokro, gdzie farba błyskawicznie zasycha, można ją jeszcze bez problemu odzyskać i wykorzystać ponownie.

Powłoki malowane przy użyciu tej techniki zapewniają także świetny i przede wszystkim długotrwały efekt wizualny. Powierzchnie przedmiotów pozostają gładkie i błyszczące, nawet jeśli te są przechowywane na zewnątrz. Również sam odcień nie ulega żadnym zmianom, co w porównaniu z malowaniem na mokro, w przypadku którego mamy do czynienia z nieustannym matowieniem materiału, zaciekami i odpryskami, robi niemałe wrażenie.

Nie trudno więc zauważyć różnice między malowaniem proszkowym a malowaniem na mokro. Szczególnie w dłuższej perspektywie czasu technika malowania proszkowego wyraźnie przerasta tradycyjne sposoby malowania. Składa się na to znacznie większa trwałość i odporność, dzięki czemu całego procesu malowania nie trzeba powtarzać co kilka lat, a także fakt, iż farbę proszkową jesteśmy w stanie wykorzystać bez żadnej straty i wystarczy nam nałożenie zaledwie jednej warstwy, co przy tradycyjnym malowaniu na mokro jest nie do pomyślenia. Dodatkowo malowanie proszkowe jest bardziej ekologiczne, ponieważ w trakcie procesu malowania nie używa się substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego takich jak na przykład rozpuszczalniki.

Treść artykułu opracowana przy współpracy z lakiernią proszkową Max-Lack.

Poprzedni artykułJak wyjść z pętli zadłużenia
Następny artykułJak odłączyć i podłączyć akumulator samochodowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj