Zabezpiecz się przed utratą niezapisanych danych lub uszkodzeniem urządzeń elektrycznych w wyniku nagłego spadku napięcia w sieci elektrycznej lub całkowitej przerwy w dostawie energii. Zasilacz UPS pozwoli Ci utrzymać napięcie w sieci na czas zapisania danych i bezpiecznego wyłączenia urządzeń.

Zasady działania zasilacza UPS

Zasilacz UPS podłącza się do sieci elektrycznej, a następnie do niego podłączane są urządzenia, które mają być zabezpieczone przed wyłączeniem w wyniku spadku napięcia w sieci. Pełni on zatem funkcję akumulatora, którego zadaniem jest utrzymanie napięcia przez czas umożliwiający zapisanie danych i bezpiecznie wyłączenie urządzeń. Długość czasu, przez jaki zasilacz UPS utrzymuje napięcie, zależy od pojemności akumulatora. W najbardziej pojemnych zasilaczach najczęściej stosuje się kilka akumulatorów.

Znajdujące się w zasilaczach UPS akumulatory są ładowane w czasie, kiedy urządzenia są podłączone do sieci. Aby było to możliwe, zastosowano w nich prostowniki, których funkcją jest zmiana prądu zmiennego z sieci elektrycznej w prąd stały, który umożliwia ładowanie akumulatorów. Za akumulatorami umiejscowiony jest falownik, który ponownie przekształca prąd stały w prąd zmienny, na którym pracują urządzenia elektryczne.

Jaką moc powinien mieć UPS?

Podobnie jak ma to miejsce z generatorami prądu służącymi do zasilania awaryjnego, moc UPS-a powinna wyraźnie przekraczać łączną moc wszystkich urządzeń, które ma on zasilić. Należy pamiętać o tym, że zasilacze UPS nie mogą być wykorzystywane jako źródło awaryjnego zasilania. Po wystąpieniu przerwy w dostawie prądu należy niezwłocznie przerwać pracę na urządzeniach, zapisać dane i bezpiecznie je wyłączyć, ponieważ UPS-y utrzymują napięcie przez kilka, kilkanaście minut.

Poznaj rodzaje zasilaczy UPS

W zależności od potrzeb i warunków lepiej sprawdzają się różne rodzaje UPS-ów. Poznaj ich charakterystykę, by mieć pewność, jakiego zakupu dokonać.

UPS on-line

Tego typu zasilacze UPS charakteryzują się przetwarzaniem energii w sposób ciągły, a także utrzymywaniem napięcia o dobrych parametrach. UPS on-line izoluje urządzenia elektryczne od sieci, zasilając je baterią, która jest nieustannie ładowana. To właśnie ten rodzaj zasilaczy powinien być stosowany przy większej liczbie urządzeń oraz do urządzeń kluczowych dla pracy.

UPS off-line

Przy wykryciu spadku napięcia w sieci elektrycznej UPS off-line automatycznie przełącza się na zasilanie bateryjne. Jest to opcja tania, a same zasilacza zajmują mało miejsca. Przeznaczone są do zasilania pojedynczych urządzeń, które w dodatku są odporne na wahania napięcia. Nie zaleca się używania ich do zasilania kluczowych dla pracy urządzeń, np. serwerów czy urządzeń laboratoryjnych.

UPS line-interactive

Ten rodzaj zasilaczy UPS bazuje na technologii stosowanej w UPS-ach off-line. Zawiera jednak sterowanie, które nieustannie monitoruje fazę, częstotliwość oraz wartość napięcia. Dzięki temu UPS zaczyna zasilać urządzenia akumulatorem w momencie wystąpienia zerowego napięcia w sieci. W ten sposób nie dochodzi do przeskoku iskry, dzięki czemu żywotność przekaźnika jest dłuższa. Są popularne w użytku domowym.

Poprzedni artykułPanele fotowoltaiczne – jak działają?
Następny artykułRóżnorodne metody oznaczeń przewodów i kabli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj