Coraz więcej par decyduje się na rozmawianie o seksie i swoich potrzebach. Stosunek seksualny jest jeszcze częściej uprawiany z pasją i dla przyjemności. Jednak niektóre osoby są aseksualne. Nie odczuwają one pociągu płciowego. Czym więc jest aseksualizm i jakie są jego przyczyny oraz cechy? Tego dowiecie się poniżej.
Czym jest aseksualizm?
Wiele osób uważa, że aseksualizm jest czwartą orientacją seksualną. Jednak czym on jest? Jest to po prostu brak pociągu seksualnego do żadnej z płci. Co ciekawe, coraz więcej osób przyznaje się do aseksualizmu. Trzeba pamiętać o tym, że jest on niezależny od płci i odczuwają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Często zdarza się tak, że aseksualna osoba pomimo braku pociągu seksualnego i tak nie rezygnuje z seksu. Wielu z nich przeżyło już stosunek seksualny. Po takich doświadczeniach stwierdzają, że seks nie jest dla nich niczym ciekawym i podniecającym, więc nie odczuwają oni potrzeby uprawiania seksu. Jednak można spotkać również osoby aseksualne, które nigdy seksu nie uprawiały. Należy także odróżniać termin aseksualności od celibatu, awersji seksualnej czy orientacji ego-dystonicznej.
W wielu przypadkach podłożem aseksualizmu są negatywne doświadczenia seksualne. Często są to również traumatyczne przeżycia. Przyczynami aseksualizmu mogą był własne przemyślenia, osobiste decyzje, puratyńskie wychowanie seksualne czy przemoc na tle seksualnym.
Niektóre osoby mogą mieć aseksualizm nabyty. Z biegiem czasu orientują się one, że wraz z rozwojem świadomości płciowej nie odczuwają one pociągu płciowego. Także z powodu traumatycznych zdarzeń seksualnych decydują się one na wstrzemięźliwość płciową.
Cechy aseksualizmu
Nigdy nie łączmy aseksualizmu ze schorzeniem. Według wielu osób aseksualizm jest świadomym wyborem. Rozmawiając więc o aseksualizmie nie warto używać słowa „objawy”. Najlepiej jest opisać cechy aseksualizmu. Cechami aseksualizmu mogą być na przykład: brak pociągu płciowego, brak zainteresowania seksem, brak pożądania i podniecenia czy brak chęci do całowania i czułości.
Aseksualność w zależności od danej osoby może wyglądać zupełnie inaczej. Niektórzy ludzie ograniczają swoje kontakty tylko do więzi emocjonalnych z innymi ludźmi lub dla dobra drugiego partnera decydują się na dopuszczanie kontaktów seksualnych. Często odbywa się on na warunkach osób aseksualnych. Niektórzy też dopuszczają całowanie czy nagość drugiego partnera.
Leczenie aseksualizmu
Trzeba pamiętać o tym, że aseksualizm nie jest chorobą, dlatego nie możemy mówić o jego leczeniu. Natomiast w przypadku, kiedy aseksualizm jest decyzją po traumatycznych przeżyciach seksualnych, warto udać się z tym do lekarza specjalisty, który z pewnością pomoże z takim problemem. Sprawdź te znakomitej jakości gumowe lale.
Rodzaje aseksualizmu
Jak wyżej wspomnieliśmy, aseksualizm może różnie wyglądać w zależności od konkretnej osoby. Dlatego wyróżnia się demiseksualizm, semiseksualizm, antydemiseksualizm, romantyczność, aromantyczność, aseksualny fetyszyzm. Różnią się one między sobą zaangażowaniem w sfery emocjonalne oraz seksualne.