Silniki elektryczne pomagają nam w wykonywaniu wielu różnych prac. Napędzają także maszyny służące nam w gospodarstwie domowym, takie jak choćby hydrofor. Sprawdzamy w jaki sposób można podłączyć typowy silnik do prądu, czy można to zrobić bezpośrednio, czy trzeba używać jakichś specjalnych przyrządów.

Podłączenie bezpośrednie
Oczywiście zwyczajny silnik elektryczny, czy to pracujący na prądzie stałym czy przemiennym, możemy podłączyć bezpośrednio do źródła zasilania. W przypadku motoru jednofazowego podłączamy odpowiednio przewód fazowy i neutralny, natomiast ochronny łączymy z metalowym korpusem urządzenia. Natomiast silniki elektryczne trójfazowe podłączamy kolejno pod przewody fazowe L1, L2 i L3, w przypadku połączenia w gwiazdę dołączamy także przewód neutralny. Uziemienie również łączymy z metalową obudową, dla bezpieczeństwa. Silnik po włączeniu zasilania rozkręci się od razu do swoich nominalnych obrotów, dlatego poleca się takie podłączenie w sytuacji, gdy motor startuje nieobciążony. Gdyby udar prądowy wyłączał nam bezpieczniki, należy zastosować te, które posiadają charakterystykę D.

Podłączenie przez falownik
Jeśli natomiast silnik jest na stałe połączony z jakąś maszyną, czy to przekładnią zębatą czy pasem transmisyjnym i startuje pod obciążeniem, to jest duże prawdopodobieństwo że nie uda się nam go podłączyć bezpośrednio. Już urządzenia o mocy ponad dwóch kilowatów potrafią w takiej sytuacji wyzwalać wyłączniki nadprądowe. Wtedy stosuje się falowniki, czyli urządzenia pozwalające na płynną zmianę napięcia zasilania oraz częstotliwości prądu przemiennego. Dzięki temu można zastosować tak zwany „soft start”, który ograniczy udar prądowy prawie do zera. Po osiągnięciu przez napędzaną maszynę nominalnych obrotów, silnik można przełączyć na zasilanie bezpośrednie.

Na rynku znajdziemy zarówno falowniki jednofazowe jak i trójfazowe, dzięki czemu możliwe jest stosowanie ich z każdym rodzajem silników prądu przemiennego (najczęściej spotykanych). Dodatkowo potrafią one precyzyjnie kontrolować obroty i moc motorów, znajdą więc zastosowanie przy sterowaniu jednostkami, które napędzają maszyny precyzyjne.

Poprzedni artykułToczenie kontra frezowanie
Następny artykułNa co zwracać uwagę, wybierając sprzęt do warsztatu ślusarskiego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj