Na samym wstępie należy podkreślić, że bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Co ważne takie działania powinny przebiegać zgodnie z przepisami BHP. A jeśli wymaga się dostosowania do wytycznych związanych z tymi przepisami, to wymaga się również artykułów BHP. Czy jednak są one potrzebne w każdej firmie? Spójrz niżej.

Artykuły BHP – definicja

Artykuły BHP to przedmioty, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi, który wykonuje swoją pracę na stanowisku, gdzie występują lub mogą wystąpić różnego rodzaju zagrożenia dla zdrowia lub życia. Zatem artykuły BHP powinny znajdować się w każdej firmie, w której można spodziewać się ewentualnych takich zagrożeń. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia pracownikowi takich artykułów BHP, które dostosowane są do danego stanowiska pracy.

Jakie można wyróżnić artykuły BHP?

Oprócz odzieży ochronnej bądź roboczej można wyróżnić także inne artykuły BHP, które są ściśle dopasowane do specyfiki prowadzonej działalności oraz konkretnych stanowisk pracy. A należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • obuwie – można wyróżnić buty BHP różnej kategorii. Jednak te, które dostarcza pracodawca muszą spełniać jeszcze odpowiednie wymogi i normy. Obuwie mają za zadanie chronić stopy pracownika przed ewentualnymi zagrożeniami, które mogą wyniknąć podczas wykonywanej pracy.
  • kask – ten artykuł BHP jest niezbędnym elementem ubioru każdego pracownika budowy oraz osób, które pracują przy dużych konstrukcjach stalowych, w stoczniach lub kopalniach (można wyróżnić wiele kolorów kasków, które odpowiadają określonym funkcjom). Zadaniem kasku jest ochrona pracownika przed obrażeniami lub uszkodzeniami głowy czy też wstrząśnieniem mózgu. Jest to również artykuł BHP, który jest w stanie uratować nawet życie człowieka.
  • ochronniki słuchu – te artykuły BHP chronią pracownika przed dużym natężeniem hałasu w miejscu pracy. Można wyróżnić ochronniki słuchu wewnętrzne, zwane inaczej zatyczkami do uszu i ochronniki słuchu zewnętrzne, czyli słuchawki/nauszniki ochronne.
  • okulary – jeśli chodzi o ten artykuł BHP, to chroni on oczy pracownika przed ewentualnymi zagrożeniami mechanicznymi, elektrycznymi, cieplnymi lub związanymi z promieniowaniem.
  • rękawice – są jednym z najczęściej wykorzystywanych artykułów BHP. Mogą one chronić dłonie pracownika przed czynnikami mechanicznymi, biologicznymi i chemicznymi, elektrycznymi oraz czynnikami atmosferycznymi lub chronią dłonie pracownika przy wykonywaniu przez niego drżących prac.
  • maski ochronne – zabezpieczają one drogi oddechowe pracownika przed pyłami, cieczami, odpryskami lub też różnymi uszkodzeniami twarzy. Maski ochronne dostępne są w różnych kolorach i posiadają różne symbole, które wpływają na ich przeznaczenie.

Artykuły BHP – podsumowanie

Podsumowując, chcę tylko podkreślić, że artykuły BHP powinny być odpowiednio dobrane do stanowiska pracy i wymaga się ich posiadania tam gdzie występują ewentualne zagrożenia zdrowia lub życia pracownika.

Poprzedni artykułNumizmatyka jako hobby
Następny artykułPłyty na plac zabaw jako bezpieczna nawierzchnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj