Transformator separacyjny wykorzystuje się w celu odcięcia się galwanicznego np. od sieci wspomagającej. Takie wyjście wykorzystuje się zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa. Na przykład w danym wypadku gdy chcemy się oddzielić od sieci wspomagającej 230V AC z jakiej wspierane są dane narzędzia pomiarowe np. oscyloskop, generator itp.

Ogólnie jest taka reguła w miernictwie elektrycznym: nie wolno wykonywać pomiarów źródła zasilania z jakiego również jest wspierany nasz sprzęt pomiary (np. oscyloskop). Transformatory separacyjne wykorzystywane są jako jeden ze środków ochrony przeciwporażeniowej. Służą także do wydzielenia układów DC od regionów prądu przemiennego usytuowanych w otoczeniu.

Transformator separacyjny
Transformatory separacyjne to takie, jakie mają izolację galwaniczną pomiędzy uzwojeniem pierwotnym oraz wtórnym. Transformatory separacyjne wykorzystywane są jako metoda ochrony przeciwporażeniowej tam, gdzie jest zwiększone ryzyko porażenia prądem elektrycznym, jednakże z określonych względów nie są stosowane narzędzia o zmniejszonym natężeniu. Przykład: pomieszczenia o ogromnej wilgoci i pomieszczenia metalowych pojemników. W transformatorze separacyjnym uzwojenia pierwotne oraz wtórne są odizolowane galwanicznie od siebie. Dzięki temu, pracując z narzędziem wspomaganym z takiego transformatora, zmniejszamy zagrożenie porażenia podczas równoczesnego dotknięcia do ziemi oraz do prowadzących części narzędzia (będących pod zasilaniem). Należy zatem zadbać, żeby pojedyncze naruszenie izolacji odbiornika było mało realne, natomiast jeśli już nastąpi, owo prąd upływu był niższy od szkodliwego dla człowieka.

Transformatory bezpieczeństwa
Transformatory bezpieczeństwa wykorzystuje się w instalacjach niewielkiego napięcia. Służą do wspierania narzędzi elektrycznych zasilaniem pewnym. Wedle normy PN-EN61558-2-6 mają ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego oraz pochodnego, natomiast ich napięcie wtórne w stanie jałowym nie winno przewyższać 50V AC. Z kolei transformatorów separacyjnych stosuje się w ciągach, gdzie chciana jest izolacja napięciowa. To narzędzia, jakich rozciągnięcie wyjściowe przeważnie równa się natężeniu wejściowemu. Ponadto mają izolację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym oraz wtórnym.

Elstyk – producent sprzętu elektronicznego.

Poprzedni artykułJak wysłać paczkę kurierem DHL?
Następny artykułNa czym polega glinkowanie lakieru?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj