Woda wykorzystywana jest do rozmaitych celów komunalnych i przemysłowych. Jej parametry muszą być monitorowane i dopasowywane do konkretnych zastosowań. Woda w układach kotłowych i układach chłodniczych musi być w szczególny sposób kondycjonowana. Do tego celu służą specjalistyczne środki chemiczne oraz zaawansowane analizy fizykochemiczne. Przeczytaj, jaką rolę w badaniu wody odgrywa chromatografia gazowa.
Co to jest chromatografia gazowa?
Chromatografia gazowa to analityczna technika umożliwiająca procentowe ustalenie składu mieszanin związków chemicznych. Skuteczność tej metody jest tak wysoka, że pozwala na identyfikację w badanej próbce nawet kilkuset związków, choć nie umożliwia bezpośredniej identyfikacji struktury chemicznej związków. Chromatografia gazowa jest najczęściej używana do szybkiej analizy złożonych mieszanin związków chemicznych, a także do oceny czystości tych związków.
Analizę poprzez chromatografię gazową wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu chemicznego, w przetwórstwie petrochemicznym, w produkcji perfumeryjnej, a także w ochronie środowiska do oceny stopnia skażenia wód, powietrza i gleby. Można ją stosować także w tak specyficznych dziedzinach, jak kryminalistyka czy też kontrola antydopingowa sportowców.
„Uzdatnianie wody do celów przemysłowych jest złożonym procesem, który obejmuje analizę jakości wody oraz usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych. Jednym z badań umożliwiających analizę składu wody użytkowej jest badanie za pomocą chromatografii gazowej. Umożliwia ono identyfikację wielu związków organicznych i nieorganicznych, co pozwala na zastosowanie skutecznej metody uzdatniania wody. Nasze laboratorium wykonuje różnorodne analizy fizykochemiczne wody użytkowej oraz prowadzi laboratorium badawczo-rozwojowe” – wyjaśnia ekspert z laboratorium ESC Global.
Jak przebiega analiza związków lotnych?
Metoda chromatografii gazowej polega na rozdzielaniu mieszanin na długich i cienkich kolumnach z odpowiednim wypełnieniem stałym lub żelowym, a następnie detekcji stężenia kolejno wychodzących związków na wylocie kolumny. Rozdzielone związki chemiczne w stanie lotnym przechodzą przez kolumnę. Im większe jest oddziaływanie międzycząsteczkowe, tym przepływ związków chemicznych przez kolumnę jest wolniejszy. Na końcu kolumny znajduje się detektor, który mierzy stężenie związków. Próbki analizowane metodą chromatografii gazowej muszą być lotne, ale nie mogą ulec rozpadowi w podwyższonej temperaturze. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest analiza nawet niewielkich próbek substancji (od 0,01 µl do 100 µl).
Podczas analizy otrzymuje się parametry, które służą do obliczenia wszystkich wielkości niezbędnych do pełnej interpretacji wyników. Wielkości te konieczne są do przygotowania chromatogramu. Będzie on pomocny przy podsumowaniu analizy. Na podstawie obliczeń badanych mieszanin związków i porównując je do analizy substancji wzorcowych, można zidentyfikować poszczególne związki chemiczne.
Chromatografia gazowa w wielu przypadkach oddaje nieocenione usługi, zwłaszcza przy szybkiej analizie złożonych mieszanin związków chemicznych oraz oceny ich czystości. Bardzo często stosowana jest w specjalistycznych laboratoriach do monitorowania jakości wody użytkowej.