Instalacja cieplna w domu jest niezbędna. Już na etapie projektowania należy zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać. Oczywiście nie jest to prosta decyzja, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej możliwości. Wybierając, warto zwrócić uwagę szczególnie na trwałość instalacji.
Na początku projekt
Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie. Nie może się obyć bez odpowiedniego zaplanowania. Zanim więc przystąpimy do pracy, musimy zaprojektować nie tylko szkielet domu, lecz także wszystkie instalacje, które mają się w nim znaleźć, w tym oczywiście tę cieplną. W projekcie powinny się znaleźć takie informacje jak: specyfikacja i rodzaj instalacji, jej dokładne rozmieszczenie, a także szczegółowa lista wszystkich wykorzystywanych materiałów.
Wytrzymałość na lata
Nietrudno się domyślić, że aby instalacja cieplna służyła nam przez lata, musimy zadbać o jej jakość. Jeśli nie orientujemy się zbytnio w tej tematyce, skonsultujmy ze specjalistą, jaki materiał sprawdzi się najlepiej. Należy zadbać o najmniejsze szczegóły. Rozwiązania, które wykorzystamy powinny być bezpieczne i odporne na korozję i zanieczyszczenia. Wszystkie te cechy posiada rura preizolowana. Jest ona prosta w montażu, dzięki specjalnemu systemowi Quick & Easy. Dzięki bardzo dużej trwałości nie będziemy musieli się martwić ewentualną wymianą przez wiele lat.
Specyfikacja techniczna
Kolejną ważną kwestią przy projektowaniu instalacji ciepła jest praca zgodnie z obowiązującymi normami. Na przykład maksymalna temperatura, którą może mieć grzejnik na ścianie powinna wynosić 60 stopni Celsjusza. Wyższe wskazania mogą doprowadzić do przypalania kurzu. To z kolei powoduje, że do powietrza dostają się szkodliwe dla naszych dróg oddechowych substancje. Dużo bezpieczniejsze jest ogrzewanie podłogowe. W jego przypadku temperatura podłogi nie przekracza zazwyczaj 35 stopni, a co za tym idzie, ruch powietrza w pokoju jest mniejszy i unosi się w nim mniej kurzu. Jeśli jednak chcemy wykorzystać ten rodzaj instalacji w mieszkaniu, musimy tę informację przekazać do projektanta już na wczesnych etapach projektowania budynku.