Brenna stawia na odnawialne źródła energii

Zakończył się nabór wniosków mieszkańców Gminy Brenna chcących uczestniczyć w projekcie budowy instalacji fotowoltaicznych na własnej posesji. Władze gminy planują uzyskać na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zainteresowani energią z odnawialnych źródeł mogą liczyć na dotację w wysokości nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych netto. Pozostałą część kwoty oraz podatek VAT od całości inwestycji pokryją sami.

– Fotowoltaika wpisuje się w realizowany w naszej gminie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Zanim rozpoczął się nabór wniosków, przeprowadzono konsultacje społeczne. Na każdym etapie staraliśmy się służyć informacjami i pomocą. Dlatego też w okresie składania wniosków uruchomiony został punkt konsultacyjny. Pracownicy odpowiadali na pytania i pomagali w wypełnianiu dokumentów. Działała także specjalna infolinia – wyjaśnia Jerzy Pilch, Wójt Gminy Brenna.

Przyszłość projektu zależy od wyniku konkursu, w którym gmina bierze udział. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec bieżącego roku.

Docelowo instalacja fotowoltaiczna może być wykorzystywana wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego, którego stan prawny jest uregulowany. 

– Osoby prowadzące działalność gospodarczą bądź rolniczą mogły przystąpić do projektu pod warunkiem, że energia uzyskana z instalacji odnawialnych źródeł będzie służyła wyłącznie prywatnym potrzebom – tłumaczy Jerzy Pilch.

 I dodaje: – Nie ma też możliwości montażu instalacji na dachach pokrytych azbestem. Właściciele budynków z takimi dachami mogli wziąć udział w projekcie, pod warunkiem, deklaracji wymiany pokrycia przed planowanym montażem fotowoltaiki.

Aktualnie trwa weryfikacja złożonych wniosków. Do końca kwietnia odbędą się także wizje lokalne nieruchomości zgłoszonych do projektu i weryfikacja techniczna. Zainteresowani zobowiązali się do pokrycia kosztów przygotowawczych w wysokości 200 zł. 

To nie pierwsza proekologiczna inicjatywa władz gminy. Brenna udziela dofinansowania do wymiany źródeł ciepła.

 – Tu nabór wniosków odbywa się na bieżąco. Kwota dofinansowania wynosi 50 proc. łącznej wysokości poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4 tys. zł. Dofinansowanie dotyczy wymiany kotłów na ekologiczne, niskoemisyjne i wysokosprawne źródła ciepła – wyjaśnia wójt.

Poprzedni artykułZrównoważony rozwój Grupy Enea zwiększa jej wartość i bezpieczeństwo energetyczne kraju
Następny artykułWysokospecjalistyczna technologia firmy AkzoNobel wykorzystana w przygotowaniu bolidu Formuły 1 zespołu McLarena..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj