Bezolejowe sprężarki śrubowe biorą udział w każdym procesie, w którym wykorzystywane sprężone powietrze musi mieć określoną czystość – nie może zawierać cząsteczek olejowych. Dobrym przykładem jest zasilanie urządzeń medycznych (np. respiratorów) oraz produkcja artykułów spożywczych czy farmaceutycznych. Bezolejowe sprężarki warto, a wręcz trzeba zastosować niemal w każdym przypadku, gdy sprężone powietrze ma bezpośredni kontakt z produktem końcowym.
Bezolejowe sprężarki śrubowe – zastosowanie w przemyśle spożywczym
W przemyśle spożywczym higiena procesów produkcyjnych jest absolutnym priorytetem. W przypadku gdy sprężone powietrze ma kontakt z jedzeniem czy napojami, musi reprezentować określoną klasę czystości. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób powietrze pod ciśnieniem jest wykorzystywane. Poziom obecnych w sprężonym powietrzu cząsteczek oleju (w formie skroplin, oparów czy aerozoli) regulują odpowiednie normy, do których trzeba się zastosować.
Nawet jeśli możliwe jest wykorzystanie sprężarki olejowej, to zwykle należy połączyć ją ze stacją uzdatniania sprężonego powietrza. W przeciwnym razie trzeba wykorzystać sprężarkę bezolejową. W przemyśle spożywczym tego typu urządzenia wykorzystuje się m.in. do obrabiania produktów (rozdrabniania, drylowania, osuszania, homogenizacji, fermentacji, fluidyzacji czy siekania) oraz transportu materiałów sypkich i pakowania próżniowego.
Bezolejowe sprężarki śrubowe – zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym
W przemyśle farmaceutycznym również należy spełnić określone wymagania co do warunków produkcyjnych (np. konkretna temperatura czy wilgotność otoczenia), w tym klasy czystości sprężonego powietrza – zwłaszcza że zwykle to medium na bezpośredni kontakt z produktem.
Każde jakiekolwiek zaburzenie poziomu sterylności środowiska produkcji mogłoby doprowadzić do konieczności wycofania produktów z obrotu i ich utylizacji (lub niedopuszczenia ich do sprzedaży) bądź kosztownych przestojów w pracy.
W przemyśle farmaceutycznym bezolejowe sprężarki śrubowe wykorzystuje się m.in. do:
- produkcji tabletek – np. podczas prasowania, kapsułkowania, powlekania i osuszania. Poza zagrożeniem dla zdrowia konsumentów obecność oleju w sprężonym powietrzu może prowadzić do pękania tabletek czy pojawienia się różnic w ich kolorze;
- czyszczenia opakowań – jak fiolki, butelki, blistry czy ampułki, z którymi będą mieć bezpośredni kontakt produkty końcowe. Sprężone powietrze jest też wykorzystywane do czyszczenia maszyn czy filtrów, które biorą udział w produkcji leków;
- transportu pneumatycznego – zwłaszcza składników do produkcji, czyli np. materiałów sypkich, różnego rodzaju proszków i cieczy, ale też gotowych leków (np. tabletek). Są one „niesione” bezpośrednio przez sprężone powietrze, więc to medium nie może być w żaden sposób zanieczyszczone;
- pakowania produktów – czyste sprężone powietrze wykorzystuje się jako medium do maszyn pakujących (transport, pakowanie, zamykanie opakowań).
Bezolejowe sprężarki śrubowe – zastosowanie w elektronice
Zanieczyszczone drobinkami oleju sprężone powietrze wykorzystywane w branży elektronicznej (np. do produkcji półprzewodników) może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia produktu lub obniżenia jego jakości.
W przemyśle elektronicznym sprężone powietrze stosuje się na ogromną skalę jako medium do obsługi licznych i skomplikowanych maszyn, do transportu delikatnych komponentów czy obsługiwania zaworów. Ogromną rolę odgrywa w czyszczeniu układów elektronicznych np. płytek obwodu drukowanego.
Bezolejowe sprężarki śrubowe – zastosowanie w placówkach medycznych
Standardowo w placówkach medycznych sprężone powietrze wykorzystywane jest w dwóch celach – przemysłowym (czyli do funkcjonowania placówki) oraz medycznym, do zasilania różnego rodzaju urządzeń potrzebnych do ratowania życia czy leczenia pacjentów.
Sprężone powietrze, które wykorzystuje się m.in. w respiratorach, aparaturze anestezjologicznej czy urządzeniach chirurgicznych czy dentystycznych musi być sterylne – żadne zanieczyszczenia, zwłaszcza cząstkami olejowymi, nie są dozwolone, bo to zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia. Ważna jest nie tylko sama klasa czystości sprężonego powietrza, ale też odpowiednio przystosowana do tego typu pracy sprężarka. Sprężarki śrubowe do zastosowań medycznych produkuje np. niemieckie firma BOGE.
Bezolejowe sprężarki śrubowe – zastosowanie w innych branżach
Oczywiście zastosowanie bezolejowych sprężarek śrubowych jest o wiele szersze. Obejmuje także stacje uzdatniania wody i laboratoria czy procesy produkcyjne w przemyśle papierniczym, kosmetycznym, a nawet motoryzacyjnym. Wszędzie tam, gdzie powietrze nie może zawierać resztek olejowych i nie ma możliwości oczyszczenia go poprzez elementy układu uzdatniania, należy wykorzystać sprężarkę bezolejową.
Sprężarka śrubowa bezolejowa BOGE – wydajność, niezawodność i łatwy serwis
Jednym z głównych producentów bezolejowych sprężarek śrubowych jest niemiecki BOGE, której oficjalnym polskim przedstawicielem i dystrybutorem jest firma Pneumatik. Oferta BOGE w zakresie nowoczesnych bezolejowych sprężarek z blokiem śrubowym jest wyjątkowo szeroka, dzięki czemu można dopasować urządzenia do specyfiki działalności i określonych wymagań.
Sprężarki bezolejowe śrubowe BOGE są cenione przede wszystkim za niską awaryjność, a jednocześnie wysoką wydajność połączoną z ekonomiczną pracą. Ich eksploatacja nie generuje dużych kosztów. Przy tym istotna jest też łatwość serwisowania – dzięki modułowej budowie sprężarek przebiega szybko i sprawnie, zwykle do 24 godzin od momentu zgłoszenia. Klienci Pneumatik zawsze otrzymują na czas naprawy czy remontu urządzenia zastępcze.
FAQ:
Jak działa sprężarka śrubowa bezolejowa?
Układ napędowy bloków śrubowych sprężarki realizowany jest przez przekładnię centralną lub pasową. Możliwe jest też wykorzystanie zmiennych napędów (z regulacją wydajności) oraz chłodzenia powietrzem lub wodą.
Gdzie wykorzystuje się sprężarki śrubowe bezolejowe?
Wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze ma kontakt z produktem lub człowiekiem. To np. przemysł spożywczy, farmaceutyczny, kosmetyczny, elektroniczny oraz placówki medyczne, laboratoria czy stacje uzdatniania wody.
Czy sprężarka śrubowa bezolejowa może pracować nieprzerwanie?
Sprężarki bezolejowe śrubowe od BOGE mogą pracować w trybie przerywanym i pod obciążeniem ciągłym.