Firmy zajmujące się projektowaniem i wykonywaniem zleceń budowlanych powinny pracować na materiałach najwyższej jakości. Muszą one być dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych, dużego obciążenia czy intensywnego ścierania. Właśnie dlatego w tym celu najczęściej wykorzystywany jest beton drogowy, czyli specyficzny materiał stworzony specjalnie z myślą o zewnętrznym użytkowaniu.

Najpopularniejsze zastosowania betonu drogowego

Beton drogowy to wysokiej klasy materiał, z którego od wielu, wielu lat korzystają firmy budowlane wykonujące takie zlecenia, jak mosty, wiadukty, tunele, drogi, parkingi, zatoczki autobusowe, place manewrowe czy konstrukcje oporowe. Jednak z powodzeniem mogą go też wykorzystać osoby prywatne – wówczas służy on zazwyczaj do budowy miejsc postojowych, trwałych podłóg w przydomowym warsztacie i garażu lub podjazdów do nich. To wszystko sprawia, że beton drogowy staje się jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Dzięki swoim nieocenionym właściwościom (jak opisane tutaj – www.betonowki.pl/zalety-nawierzchni-betonowych) trasy, po których codziennie poruszają się tysiące samochodów są trwałe, bezpieczne i komfortowe dla ich użytkowników, a posiadaczom domów – umożliwia przygotowanie odpowiedniego miejsca dla samochodu, bez obaw o zniszczenie choćby kawałka ogrodu.

Jakie właściwości powinien mieć beton drogowy?

Materiał wykorzystywany w tak ważnych konstrukcjach powinien mieć odpowiednie właściwości, które zapewnią bezproblemowe użytkowanie przez przynajmniej kilkadziesiąt kolejnych lat. Beton drogowy właśnie to gwarantuje. A to ze względu na swoje cechy. Jest on bowiem:

  • odporny na działanie wysokich i niskich temperatur – nie tworzą się na nim koleiny i pęknięcia,
  • wytrzymały na ściskanie i zginanie,
  • mrozoodporny,
  • wodoszczelny,
  • odporny na działanie silnych środków odladzających, olejów i benzyny,
  • ekologiczny – gdy dana nawierzchnia będzie już wyeksploatowana, można ją pokruszyć, a powstałe drobinki wykorzystać jako kruszywo do betonu.

Zarówno projektowanie, jak i wykonanie konstrukcji drogowych to niezwykle odpowiedzialna praca, która wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności planowania przestrzennego, ale też znajomości najlepszej jakości materiałów możliwych do wykorzystania przy danym zleceniu. To wszystko przekłada się na poprawę jakości i bezpieczeństwa dróg, z których obecnie niemal każdy z nas korzysta na co dzień.

Poprzedni artykułKlimatyzacja w domu – jakie to koszty?
Następny artykuł10 cech dobrego cateringu dietetycznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj