Wymarzony urlop, błogi odpoczynek i piękna okolica bogata w malownicze zakątki dzikich plaż, rezerwatu przyrody i niezapomnianych, klimatycznych widoków. Z czego jeszcze słynie Jastrzębia Góra, co trzeba zobaczyć i jakie skarby skrywa jako jedyna w Polsce?
Nie tylko wspaniały hotel. Jastrzębia Góra – miasto klimatu
Jastrzębia Góra to miejsce dla prawdziwych miłośników nadmorskiego klimatu. Okolica charakteryzuje się jedną z najbardziej różnorodnych i najbogatszych krajobrazowo linii brzegowych nad polskim morzem. Plaża, od wschodu kamienista, od zachodu piaszczysta, położona u stóp malowniczego klifu oczaruje każdego miłośnika wybrzeża. To miejsce idealne dla wielbicieli romantycznych zachodów słońca, jak i nocnych imprez przy ognisku nad brzegiem morza.
Położenie miasteczka sprawia, że w centrum atrakcji znajduje się niemal każdy pensjonat, czy hotel. Jastrzębia Góra to kameralne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest Promenada Światowida – rozrywkowe centrum miasta. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, amatorów dobrej kuchni, muzyki, klubów i dyskotek. Znajdziemy tu sklepiki z pamiątkami, drink-bary, puby, ale również miejsca do odpoczynku. W upalne dni powodzeniem cieszy się urokliwy skwer z fontanną, a niewiele dalej znajduje się punkt widokowy i zejście na plażę.
Jastrzębia Góra – Gwiazda Północy
Nieodłącznym elementem zwiedzania Jastrzębiej Góry jest „Gwiazda Północy”, znajdująca się przy ul. Norwida, tuż przy klifowym wybrzeżu. To kamienny obelisk ustawiony przez Towarzystwo Przyjaciół Jastrzębiej Góry w miejscu, które określa najbardziej wysunięty na północ punkt Polski.
Warta odwiedzenia jest również Latarnia na Przylądku Rozewie – najstarsza tego typu budowla w Polsce. Wewnątrz znajduje się niewielkie muzeum z pamiątkami po Stefanie Żeromskim, a ze szczytu budynku podziwiać można rozległą nadmorską panoramę.
Park Krajobrazowy pełen tajemnic i legend
Niezależnie od lokalizacji, w jakiej znajduje się wybrany przez turystów pensjonat, czy hotel Jastrzębia Góra słynie ze swojego unikalnego, uzdrowiskowego mikroklimatu. Bogactwo jodu i mikrocząsteczek wzmacniających organizm w powietrzu to zasługa nie tylko morza, ale też Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na szczególną uwagę zasługuje tu wysoki na 33 metry Jastrzębski Klif – najwyższy nad polskim Bałtykiem. Do dyspozycji turystów są tu specjalnie wytyczone ścieżki i szlaki piesze i rowerowe. Warte odwiedzenia są także ścieżki edukacyjne i rezerwaty: Przylądek Rozewie, czy Bielawa na torfowiskach.
Do rezerwatu należy również legendarny Lisi Jar – wąwóz ciągnący się wąskim pasem wybrzeża o głębokości do 50 m. Wyjątkowy klimat tworzą jego zbocza porośnięte stuletnimi bukami. Początkowo wąwóz miał długość 10 km. Dziś, w wyniku działania morza, jest to niespełna 350 m. Legenda głosi, że u wejścia do Lisiego Jaru powstało najstarsze pierwsze nadmorskie schronisko „Nad Lisim Jarem” założone przez hrabiego de Rosset, w którym przebywał po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji król Zygmunt III Waza.