Budowanie masy mięśniowej kształtuje nie tylko atrakcyjny wygląd sylwetki, lecz również charakter ćwiczącego. Jest to niezaprzeczalnie ogromny wysiłek, który wymaga sporych pokładów cierpliwości i samozaparcia. Czy wiesz, jak ją zacząć?

Dieta to podstawa

Szczególnie istotną kwestią w momencie, gdy decydujemy się zwiększyć swoją masę mięśniową, jest prawidłowe odżywianie. Najważniejsza jest tu nadwyżka kaloryczna, bez której nie można spodziewać się dobrych efektów. Oczywiście tej zasady nie można traktować jako dyspensy do pochłaniania niezliczonej ilości produktów wysoko przetworzonych, jak jedzenie typu fast food. Pamiętajmy, aby odwrotnie – nasze posiłki były jak najmniej przetworzone, ponieważ jedynie żywność naturalna zapewni nam wystarczającą ilość witamin oraz składników mineralnych kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w tym wyjątkowo obciążającym go procesie.

Warto tu wspomnieć również o dostarczaniu większej ilości białka. Osoba budująca masę mięśniową powinna spożywać dziennie 1,5-2 gramów białka na każdy kilogram masy ciała, aby móc się spodziewać korzystnych rezultatów. Należy przy tym zaznaczyć, że równocześnie jego nadmierne spożycie nie wpłynie w żaden sposób na jakość oczekiwanych efektów, natomiast może stanowić niebezpieczne obciążenie dla pracy nerek.

Odżywki na masę mięśniową, czyli kilka słów o suplementacji

Odżywki białkowe są tutaj jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych suplementów. Pomagają one zwiększyć siłę trenującego, dzięki korzystnemu działaniu zawartego w nim białka serwatkowego. Swoją popularność zawdzięczają temu, że sporo trenujących nie zaspokaja swojego dziennego zapotrzebowania na białko w naturalny sposób, natomiast odżywki na masę mięśniową zapewniają jego szybką i bardzo wygodną suplementację.

Stosowanie jakichkolwiek suplementów wspomagających budowę masy mięśniowej nie jest czymś obowiązkowym, bez czego nie uda nam się ładnie wyrzeźbić sylwetki. Prawidłowo utrzymana dieta ma tu zdecydowanie najwięcej do powiedzenia. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż bez zażywania suplementów, wraz z ciężką pracą i samozaparciem, również doczekamy się upragnionych rezultatów, tak budowanie masy mięśniowej wspomagane suplementami może okazać się o wiele szybsze i ogólnie łatwiejsze.

Innym produktem również cieszącym się sporą popularnością jest kreatyna. Warto zaznaczyć, że jest ona najlepiej przebadanym suplementem na świecie, a co za tym idzie – również najbardziej bezpiecznym. Jej skuteczność we wspomaganiu budowy masy mięśniowej została potwierdzona w wielu badaniach naukowych, dlatego też jest najczęstszym wyborem wśród profesjonalnych sportowców.

Trening musi być urozmaicony

Trening wspomagający budowę masy mięśniowej powinien być przede wszystkim różnorodny. Kolejno wykonywanie ćwiczenia powinny dostarczać mięśniom bodźców do tego, by mogły się rozwijać. Pamiętajmy, że stale wykonywany zestaw ćwiczeń wprowadza nasze włókna mięśniowe w stan stagnacji, która przy treningu skupionym na budowaniu muskulatury jest szczególnie nieefektywna. Z tego powodu sposób treningu należy regularnie zmieniać, a także stopniowo zwiększać jego intensywność.

Pamiętajmy również o tym, aby nie popaść w skrajność i nie ćwiczyć każdego dnia – taki zabieg może wywierać wysoce eksploatujące działanie na nasz organizm oraz przeszkodzić procesom regeneracyjnym mięśni (które rosną przecież właśnie w trakcie odpoczynku). Zachowanie jednego dnia przerwy pomiędzy treningami będzie jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Cierpliwość w treningu jest cnotą

W obecnych czasach można zauważyć rosnące zainteresowanie poprawianiem swojego wyglądu. Na równi ważne stają się zdrowe odżywianie, jak i rzeźbienie atrakcyjnej sylwetki. To drugie jest niewątpliwie procesem czasochłonnym, gdzie do odniesienia sukcesu przyczynia się połączenie kilku czynników, jakimi są: dbałość o dietę, regularny treningu, czas na regenerację i odpoczynek oraz stosowanie odpowiedniej odżywki na masę mięśniową.

W momencie, gdy czynniki te zostaną wzięte pod uwagę, trenujący może liczyć na efekty, które będą zauważalne już z tygodnia na tydzień. Należy przy tym zaznaczyć, że pośpiech w osiąganiu celu jest tu wysoce niewskazany – proces budowania masy mięśniowej jest długotrwały, a niestety, im szybciej osoba będzie nabierała masy, tym również więcej tkanki tłuszczowej odłoży się w jej organizmie podczas całego procesu.

Poprzedni artykułJak utrzymać formę przez zimę?
Następny artykułListwy przypodłogowe – wykończenie ma znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj