Wynajmować samochód czy kupić go na własność? W obu przypadkach ponosimy pewne koszty. Dla jednych klientów zakup auta będzie koniecznością wynikającą z częstego korzystania z samochodu i z dojazdów np. z domu pod miastem do pracy w centrum, a dla innych taki wydatek jest ekonomicznie nieuzasadniony. Postaraliśmy się zestawić ze sobą koszty obu rozwiązań i odnieść je do indywidualnej sytuacji użytkownika.

Koszty związane z zakupem i posiadaniem auta

Już przy samym zakupie samochodu musimy wydać co najmniej kilka tysięcy złotych na używany samochód. W takim przypadku liczyć powinniśmy się z tym, że od razu przyjdzie nam wymienić np. rozrząd, a i inne układy i systemy samochodu mogą wkrótce wymagać naprawy. Im bardziej leciwe auto, tym ryzyko awarii i konieczności drogiej wymiany części rośnie.

Do tego trzeba doliczyć koszty rejestracji samochodu w urzędzie i wykupienia ubezpieczenia OC. Nie ma możliwości, aby z tego zrezygnować. W toku użytkowania samochodu ponosić będziemy koszty:

  • przeglądów technicznych,
  • wymiany płynów eksploatacyjnych,
  • wymiany opon z letnich na zimowe i z zimowych na letnie (o ile nie mamy opon wielosezonowych),
  • doraźnych i koniecznych napraw,
  • benzyny lub oleju napędowego (w zależności od rodzaju silnika),
  • parkingów w centrum miasta,
  • ewentualnych mandatów.

Wielu z tych kosztów nie ponoszą z kolei osoby, które decydują się na wynajmowanie samochodu.

Z jakim kosztem związany jest wynajem auta?

Samochód można wynajmować na wiele różnych sposobów, krótko lub długoterminowo. W wielu polskich miastach można już wypożyczać auta na minuty. Kraków jest tego najlepszym przykładem. Samochód na minuty w Krakowie oferuje m.in. operator systemu car sharing firma Panek cs.

Koszty związane z wynajmem auta na minuty sprowadzają się do opłat za czas wynajmu lub za przebyty dystans. W Krakowie to zaledwie 20 groszy za minutę. Jeśli więc potrzebujemy dotrzeć z jednego brzegu Wisły na drugi, nie będzie się to prawdopodobnie wiązać z wysokim kosztem. Co istotne, nie ponosimy kosztów tankowania czy parkowania w centrum.

Dla kogo auto na minuty, a dla kogo własny samochód?

Auto na minuty to rozwiązanie, które z pewnością będzie dobrym wyborem dla osób niekorzystających zbyt często z samochodu. Własny pojazd będzie zaś dobrą inwestycją dla mieszkańców podmiejskich dzielnic Krakowa i tych, którzy korzystają na co dzień z auta, bo na przykład dojeżdżają nim do pracy, służy im on do wykonywania działalności gospodarczej czy odwożenia dzieci do przedszkola i szkoły.

Poprzedni artykułKtóre formy reklamy on-line charakteryzują się najwyższą „klikalnością”?
Następny artykułUrządzamy dużą łazienkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj