Tymotka łąkowa (Phleum pratense) jest rośliną pastewną o bardzo dużych walorach smakowych. Zasiewa się ją na łąkach i pastwiskach, a po zbiorze podaje zwierzętom jako wartościową paszę. Ciekawą informacją jest to, że tymotka nie wymaga żyznej gleby i jest odporna na mrozy oraz suszę. Z tego powodu bywa często wybieraną trawą do produkcji zielonki lub zwykłego siana dla zwierząt. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?

Tymotka łąkowa – mrozoodporna roślina pastewna

Tymotka łąkowa dobrze znosi śnieg i niskie temperatury. Z tego powodu można ją uprawiać na terenach górskich. Warto także wiedzieć, że roślina ta nie ma zapotrzebowania na azot, a największe plony można zauważyć w pierwszym odroście na wiosnę. Wraz z kolejnym koszeniem trawy odrasta jej coraz mniej.

Tymotka jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o cynk oraz mangan. Nie potrzebuje jednak dużej ilości żelaza. Trawa ta jest też odporna na udeptywanie i podgryzanie przez zwierzęta obecna na łące.

Walory odżywcze i smakowe tymotki łąkowej

Z powodu wysokiej zawartości cennych składników i walorów smakowych tymotka łąkowa jest bardzo chętnie zjadana przez zwierzęta. Roślina cechuje się także wysoką strawnością, dlatego akceptują ją takie gatunki, jak:

  • króliki,
  • szynszyle,
  • myszki,
  • chomiki,
  • konie.

Wartościową informacją jest fakt, że tymotka zawiera dużą ilość cynku i magnezu, które dobrze wpływają na gospodarkę węglowodanową. Mogą one również przyczynić się do lepszego wyglądu zwierzęcej skóry, kopyt i prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

– Małe zwierzęta odczuwają po długotrwałym spożywaniu tymotki poprawę stanu zębów, a spora zawartość białka wspomaga prawidłowe odżywienie ich organizmu i sprawność ruchową. Składniki odżywcze obecne w tej trawie sprawiają, że jest ona bardzo dobrym pokarmem dla wszystkich zwierząt roślinożernych. Nasiona tej rośliny można z łatwością nabyć w dobrych sklepach internetowych – informuje pracownik firmy MHR Sp. z o.o. z Krakowa.

Gdzie najlepiej zasiać tymotkę łąkową?

Roślina ta najlepiej wzrasta na terenach lekko kwaśnych i dobrze nawodnionych. Można ją więc uprawiać na łąkach, pastwiskach i przydomowych trawnikach. Wysiewu nasion najlepiej jest dokonywać wiosną oraz jesienią przy odpowiedniej temperaturze.

Tymotka jest rośliną wieloletnią ze słabo rozbudowanym systemem korzeniowym. To właśnie z tego powodu najlepiej rośnie na terenach wilgotnych. Należy także wiedzieć, że jest jedną z traw, które najpóźniej zaczynają swoją wegetację. Warto zasiać ją na niezbyt często koszonych terenach.

Poprzedni artykułUżywany Ford Focus II – czy warto go kupić?
Następny artykułApteczka w zakładzie pracy – co powinno się w niej znajdować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj