Wszelkiego rodzaju druty znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Wszędzie są zaliczane do podstawowych materiałów. Szerokie zastosowania sprawiają, że potrzebne one są w różnych rozmiarach i z odmiennymi właściwościami. Druty półtwarde, czyli materiały powstałe przy pomocy obróbki zwanej ciągnieniem, mają szczególne cechy. Pozwala to na stosowanie ich do wyrobu wszelkich elementów potrzebnych nie tylko w budownictwie.

Na czym polega proces ciągnienia?

Ciągnienie to przeciąganie metalu przez otwór w specjalnie zbudowanej matrycy, która nazywa się ciągadłem. Pozyskane tą techniką wyroby to zazwyczaj elementy konstrukcyjne takie jak druty, pręty czy płaskowniki. Znajdują one zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu.

Tak o tym mówi pracownik firmy MetalZbyt sprzedającej produkty stalowe: – Druty półtwarde, czyli ciągnione są wykorzystywane w różnych działach gospodarki. Przede wszystkim w budownictwie, lotnictwie i przemyśle motoryzacyjnym. Produkuje się z nich również gwoździe do szerokiego użytku oraz pręty potrzebne na każdej budowie. Z drutów półtwardych produkuje się również siatki i ogrodzenia.

Ciągnienie materiału przeprowadzane jest po to, aby poprawić jego właściwości. Można to robić na dwa sposoby.

  • Ciągnienie na sucho. Ta metoda stosowana jest w przypadku, gdy chce się otrzymać średnicę drutu poniżej 2 milimetrów. Polega ona na przeciąganiu materiału przez coraz mniejsze otwory. Metal w trakcie tego działania nagrzewa się, przez co konieczne jest chłodzenie zarówno matrycy, jak też drutu.
  • Ciągnienie na mokro. Ta procedura różni się od poprzedniego procesu tylko tym, że zarówno materiał jak też ciągadło zanurzone jest w specjalnej cieczy smarnej.

Parametry drutów powstałych w wyniku ciągnienia

Druty półtwarde, które produkuje się metodą ciągnienia nabierają szczególnych cech i właściwości, przez które możliwe jest aż tak szerokie ich wykorzystanie. Poprzez zmniejszanie średnicy, przede wszystkim staja się bardziej sprężyste, elastyczne i wytrzymałe na rozciąganie. Ostateczny efekt oraz możliwości danego pręta zależą również od samego materiału, z jakiego został on wykonany.

Zalety procesu ciągnienia to przede wszystkim niski koszt samego procesu, który jest powtarzalny i nieskomplikowany. Efektem tych działań jest uzyskanie drutów o szerokim zakresie średnic. To dlatego tego typu drut ma zastosowanie przy produkcji najróżniejszych półproduktów i przedmiotów potrzebnych w życiu codziennym. Druty półtwarde są plastyczne, ale jednocześnie trwałe. Dlatego można z nich wykonywać nawet najbardziej wymyślne konstrukcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here