Wbrew pozorom uszczelnienia techniczne są niezastąpionym materiałem wszędzie tam, gdzie potrzebne jest połączenie dwóch elementów danego produktu. Uszczelnienia utrzymują szczelność danej maszyny lub produktu, a bez takiego łącznika nie sposób tego dokonać. Ponadto dzięki zastosowaniu uszczelek mamy możliwość rozłożenia danej rzeczy na części, gdyż żaden element nie jest zamontowany z innym na stałe. Takie rozwiązanie daje nam możliwość wymiany zużytych czy zepsutych elementów w przypadku maszyn.

Jednak wybór dobrego uszczelnienia nie jest tak oczywistą sprawą. Niezbędna jest nam do tego zadania wiedza techniczna oraz znajomość materiałów, gdyż każda branża czy przemysł potrzebuje uszczelnienia wyróżniającego się innymi właściwościami fizycznymi.

Poniżej postaramy się przybliżyć temat uszczelnień technicznych.

Uszczelnienia techniczne – postaw na uszczelki najwyższej jakości

Wiele firm różnego rodzaju branż przemysłowych nie przywiązuje uwagi do uszczelnień w swoich produktach czy maszynach. Jest to ogromny błąd. Dobrze dobrane uszczelnienia techniczne zagwarantują bezawaryjność całej konstrukcji, a to pozwoli uniknąć nam strat finansowych, związanych z przestojem maszyn. Odpowiedni materiał do uszczelnienia nie zawsze jest drogi, musi być po prostu dostosowany do wymagań i specyfikacji konkretnego produktu. W ten sposób uszczelka będzie spełniać swoje zadanie w jak najlepszy sposób.

Uszczelnienia techniczne pozwalają nam również na wymianę mocno eksploatowanych części różnego typu urządzeń czy maszyn, gdyż konstrukcja z użyciem uszczelek umożliwia rozebranie danego urządzenia w każdej chwili.

Należy zdać sobie sprawę, że każda maszyna, urządzenie czy produkt wymagają innego uszczelnienia. Dobierając uszczelnienia do konkretnej rzeczy, musimy brać pod uwagę wiele różnych aspektów, nie możemy sobie pozwolić na byle jaki produkt, jeśli chcemy zapewnić sobie bezawaryjność na kilka dobrych lat.

Rodzaje uszczelnień technicznych – oringi, simmeringi, taśmy prowadzące, pierścienie

Uszczelnienia techniczne to różne kategorie produktów. W dzisiejszych czasach uszczelki to nie tylko jeden rodzaj gumy, ale wiele materiałów cechujących się różnymi właściwościami.

Najpopularniejszym rodzajem uszczelnień technicznych są oringi. Właściwa nazwa tego materiału to tak naprawdę o-ring, czyli uszczelnienie pierścieniowe. Jest to uszczelnienie statyczne, które stosuje się wszędzie tam, gdzie dwa elementy będą dociskać oring, zapewniając szczelność urządzenia.

Uszczelnienia techniczne to również simmeringi. W tym przypadku mamy do czynienia z uszczelnieniami dynamicznymi. Tego typu produktu stosujemy w miejscach, gdzie występują elementy obrotowe.

Nie możemy też zapomnieć o taśmach prowadzących, które bardzo często wykorzystywane są przy siłownikach hydraulicznych. Dobiera się je zgodnie z luzami między tłokiem a cylindrem, tak aby cały mechanizm sprawnie pracował ruchem posuwisto-zwrotnym

Wybór odpowiedniego rodzaju uszczelnienia do danego produktu pozwoli nam na uniknięcie usterek przez wiele lat użytkowania.

Uszczelnienia techniczne – z jakiego materiału?

Uszczelnienia techniczne to szeroka gama produktów o różnej specyfikacji. Kluczowym elementem, jeśli chodzi o uszczelnienia techniczne, jest odpowiedni dobór materiału, z którego będą one wykonane. Aktualnie do produkcji uszczelek wykorzystuje się kilka rodzajów materiałów, a każdy z nich wykazuje inne właściwości fizyczne. A przy wzbogaceniu mieszanek odpowiednimi dodatkami, mamy możliwość ulepszenia właściwości danej uszczelki. Niezmiennie do każdego przemysłu, maszyny czy pojedynczego produktu uszczelnienia powinny być dobierane indywidualnie. Czasami podobne produkty wymagają kompletnie innych uszczelnień, aby prawidłowo działać.

FKM FPM Viton, NBR, EPDM, silikon czy uszczelnienia poliuretanowe? Tu powinien doradzić specjalista, który dokładnie zna charakterystykę każdego z tych materiałów i wie, w jakich miejscach każdy z nich sprawdzi się najlepiej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Poprzedni artykułSamochód osobowy klasy D – jakie modele kupują Polacy?
Następny artykułJak ozonowanie wpływa na zdrowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj