Kompresor (inaczej sprężarka) to urządzenie, które może się przydać w gospodarstwie domowym, choć jego wykorzystanie częściej sprawdzi się w przemyśle, gdzie parametry sprzętu i jego moc okażą się użyteczne w codziennych warunkach i pracach. Rynek branżowy oferuje wiele kategorii maszyn, które pod względem parametrów można dopasować do odpowiedniego zakresu, wykonywanych czynności. O sukcesie urządzenia w dużej mierze decyduje jednak sam projekt, oraz wykonanie układu sprężonego powietrza, rozprowadzającego gaz.

Czym jest układ sprężonego powietrza?

Najprostszym obrazem pojęcia układu sprężonego powietrza jest rurociąg technologiczny, który służy rozprowadzaniu gazu od sprężarki do punktów odbioru, w określonej ilości, czasie oraz w towarzystwie odpowiednich parametrów ciśnienia. Wszystkie składowe mają bardzo duży wpływ na pracę sprężarek, oraz urządzeń, z którymi współpracują tj. szlifierki, klucze pneumatyczne, wiertarki, sprzęt do piaskowania, malowanie natryskowe itp. Poprawnie zaprojektowany i wykonany układ jest zatem fundamentalnym ogniwem w funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa. Przemysłowe sprężarki bowiem są wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki, głównie w halach produkcyjnych, hutach lub warsztatach samochodowych. Oprócz właściwości samego urządzenia, czyli jego podziału ze względu na pojemność zbiornika, ciśnienie kompresora lub wydajność, ważnym aspektem jest także układ sprężonego powietrza, który odpowiada za komunikację sprężarki z resztą podzespołów i maszyn.

Z czego składa się układ sprężonego powietrza?

Układ sprężonego powietrza składa się z:

  • sprężarek (kompresorów) wyposażonych w system sterowania i regulacji,
  • systemów uzdatniania sprężonego powietrza (filtry, osuszacze, cyklony),
  • zbiorników ciśnieniowych,
  • instalacji dystrybucji sprężonego powietrza, czyli rurociągów.

Błędy w konstrukcji – przyczyną strat firmy

Oczywiste jest, że każdy przemysłowy przedsiębiorca liczy koszty i chce, aby funkcjonowanie jego przedsiębiorstwa było jak najbardziej ekonomiczne. Dobór urządzeń, pracujących na zyski firmy także nie może przynosić strat. Dotyczy to również układu sprężonego powietrza, które nieustannie współpracuje z zakładowymi podzespołami. Jego poprawna konstrukcja gwarantuje efektywną działalność przedsiębiorstwa.

Poszczególne elementy instalacji są dopasowywane indywidualnie, a osoba odpowiedzialna za przyłączenie, zwraca uwagę na ich zastosowanie i wymagania systemów. Bardzo ważne jest prawidłowe zaprojektowanie oraz montaż rurociągów, ponieważ nieodpowiednio rozplanowane lub połączone z sobą układy, mogą doprowadzić do spadków ciśnienia, a tym samym strat dla działalności firmy.
Właściwe parametry – efektywna praca

Specjaliści i inżynierowie wiedzą, jakie dobrać parametry, aby praca maszyn i podzespołów była na jak najwyższym poziomie, z równoczesnym, optymalnym poborem energii elektrycznej. Opracowane naukowo wartości, ułatwiają codzienną pracę monterów, chociaż i Ci nie są nieomylni. Dlatego właśnie przedsiębiorcy powinni okresowo wykonywać pomiary zużycia powietrza, aby mieć pewność, że praca maszyn wewnątrz firmy, przynosi spodziewane efekty i jakość.

Wśród wielu rozwiązań podłączeń układu sprężonego powietrza, najpowszechniejsza jest wiedza o tym, że zbyt mała średnica rurociągu i jednocześnie duża ilość kolan powodują znaczące spadki ciśnienia. To wymusza pracę sprężarki na wyższym ciśnieniu i w efekcie zwiększonym poborze energii. Zamiast kolanek lepiej stosować prowadzenie rur po łuku. Obniżenie ciśnienia pracy sprężarki już o 1 bar może przynieść oszczędności na poziomie nawet 7%. Wszelkie nieszczelności mogą powodować straty energii na poziomie od 3 do nawet 60% w zależności od rodzaju systemu.

Uzdatnianie sprężonego powietrza

Proces uzdatniania sprężonego powietrza wpływa na zwiększenie trwałości elementów pneumatyki, wydłużenie żywotności poszczególnych części systemu oraz zmniejszenie ryzyka awaryjności. Całość czynności, prowadzących do ogólnej poprawy jakości to osuszenie, filtracja zanieczyszczeń, odolejenie i redukcja ciśnienia.

Sprężarki przemysłowe są jednymi z najważniejszych ogniw w całości procesów produkcyjnych lub prac, wykonywanych w dużych zakładach. Równie istotny jednak jest układ sprężonego powietrza, za którego wykonanie i projekt dbają fachowcy i inżynierowie. Plątanina rurociągów ma bardzo duże znaczenie w efektywności firmy. Czasem przyczyna błędu poszukiwana jest w sprężarce, a zawodzić może właśnie ten niepozorny labirynt instalacji.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Pneumatik.

Poprzedni artykułSystematyzacja standardowych elementy maszyn
Następny artykułTermostat pokojowy – sposób na tańsze ogrzewanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj