Ryzyko pożaru jest wciąż jednym z najważniejszych niebezpieczeństw dla majątku i ludzi. Systemy sygnalizacji pożaru pomagają zminimalizować straty z nim związane, dlatego są stosowane coraz częściej także w małych obiektach. Pomagamy wybrać najlepszy system dla Twojego budynku.

Głównym elementem każdego systemu sygnalizacji pożaru (SSP) jest centrala. Zarządza ona wszystkimi funkcjami systemu (wykrywanie pożaru, inicjowanie alarmów, zarządzanie funkcjami zmniejszającymi skutki pożaru, zdalne powiadamianie). Łączy poszczególne jego elementy i determinuje sposoby integracji z pozostałymi instalacjami w budynku. To od jej wyboru na etapie projektowania, uzależniamy możliwości i poziom zaawansowania całego systemu. Należy pamiętać, że systemy różnych producentów nie są ze sobą kompatybilne. Dlatego wybór odpowiedniej centrali powinien zostać dokonany po szczegółowej analizie uwarunkowań obiektowych, zapotrzebowania z zakresu automatyki budynkowej oraz planów dalszej rozbudowy.

Oferta rynkowa jest bogata i różnorodna. Należy wziąć pod uwagę funkcjonalność, jakość i cenę elementów systemów danego producenta. Nie można przy tym pomijać kwestii dostępności części zamiennych i wsparcia technicznego.

Inwestor może w zależności od potrzeb wybierać pomiędzy małymi systemami o podstawowej funkcjonalności i możliwości obsługi niewielu elementów, aż do systemów sieciowalnych pozwalających na kontrolę tysięcy elementów adresowych. Oczywiście wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania systemu, wzrasta jego cena, dlatego wybór optymalnego rozwiązania często wymaga fachowej konsultacji.

Biorąc pod uwagę wiodących na rynku producentów oraz potrzeby inwestorów, przedstawiamy optymalne rozwiązania dla obiektów małych i średnich.

Bosch FPA-1200 – Kompaktowa centrala solidnego producenta z ponad 80-letnim doświadczeniem w systemach sygnalizacji pożaru.

Centrala przeznaczona do małych i średnich obiektów, pozwalająca na obsługę maksymalnie 254 elementów (czujek, rop-ów, sygnalizatorów, modułów sterowania systemami zewnętrznymi). Umożliwia wykonanie zaawansowanych sterowań oraz integrację z systemami do wizualizacji. System zapewnia szeroki wybór czujek (również do miejsc zagrożonych wybuchem) oraz innych elementów, co pozwala na swobodne dostosowanie instalacji do wymagań klienta. Niezawodne rozwiązanie z korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

Polon-Alfa 4200 – Popularne rozwiązanie największego polskiego producenta systemów sygnalizacji pożarowej.

System zbudowany z myślą o małych i średnich obiektach. Możliwość wykorzystania maksymalnie 256 elementów. Centrala pozwala na tworzenie własnych komunikatów serwisowych i alarmowych. Producent zapewnia bogaty wybór elementów współpracujących, w tym niedrogich czujek serii 4043. Centrala ma możliwość współpracy z systemami inteligentnych budynków i wizualizacji. Jest to niedrogie i popularne na rynku rozwiązanie z dobrym wsparciem serwisowym.

Siemens FC722 Cerberus Pro – skalowalny system łączący wysokie standardy bezpieczeństwa z rozsądną ceną.

Centrala ta jest kompaktową wersją systemu serii Cerberus Pro cechującego się wysoką wszechstronnością oraz swobodnymi możliwościami konfiguracji centrali. Zapewniona została możliwość wykorzystania 252 elementów systemu. Centrala wraz z czujkami tworzy system oparty na inteligencji rozproszonej(istotne decyzje są podejmowane są w czujkach). Pozwala to na zbudowanie systemu odpornego na miejscowe awarie oraz uszkodzenia, zapewniającego niezawodne działanie nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach. Centrala ma możliwości zdalnego dostępu i zarządzania. Sieciowanie wielu central stwarza możliwości swobodnej rozbudowy systemu.

Centrala systemu przeciwpożarowego to krytyczny, jednak nie jedyny jego składnik. Pozostałe elementy niezbędne do jego funkcjonowania to:

  • Czujki pożarowe
  • Ręczne ostrzegacze pożarowe (ROP)
  • Sygnalizatory (akustyczne lub akustyczno-optyczne)
  • Moduły sterujące i monitorujące
  • Zasilacze awaryjne

Wybierając centralę, klient zobowiązuje się jednocześnie korzystać z pozostałych elementów danego producenta, dlatego dobór centrali powinien być poprzedzony kompleksową analizą warunków panujących na obiekcie i wymagań klienta.

Systemy sygnalizacji pożaru, nie są rozwiązaniem tylko dla obiektów, wobec których jest to prawnym obowiązkiem. Przesłanki w postaci dodatkowej ochrony mienia, wymagań ubezpieczyciela, oraz możliwości uzyskania odstępstw co do innych wymagań pożarowych sprawiają, że system przeciwpożarowy jest logicznym wyborem dla coraz szerszego grona przedsiębiorców.

System sygnalizacji pożaru – dowiedz się więcej.

Poprzedni artykułRolety zewnętrzne do nowoczesnych elewacji – jakie wybrać?
Następny artykułCzujniki zbliżeniowe – czym są i do czego służą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj