Jeżeli oddajemy pojazd do przeglądu, nie zdajemy sobie sprawy, że często pomijane zostaje sprawdzenie stanu wałów napędowych. Powinniśmy chociaż raz do roku ocenić sprawność tego elementu, aby zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych awarii samochodu. Poluzowany wał napędowy może doprowadzić następnie do szybszego zużycia się wielu innych elementów w aucie. Co zatem warto wiedzieć o procesie regeneracji wałów napędowych?

Wał napędowy – co to jest?

Wał napędowy przenosi moment obrotowy do podzespołów, które są od niego oddalone oraz napęd z wałka głównego na most napędowy z tyłu. Wał jest zatem walcem, który obraca się wokół własnej osi. Zamocowane na nim elementy to koło zębate, piasta, czy tarcza hamulcowa. Wał napędowy pełni zatem niezwykle ważną rolę w układzie napędowym pojazdu oraz samej pneumatyki. Warto wiedzieć, że wał napędowy pełni istotną funkcję nie tylko w samochodach osobowych, ale również ciężarowych, dostawczych oraz maszynach (np. rolniczych i budowlanych), czy nawet pojazdach szynowych.

Wał napędowy – regeneracja

Jeżeli pojawi się problem z naszym pojazdem, należy bezwzględnie udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego i oddać go do przeglądu technicznego. Zyskamy niezbędną wiedzę odnośnie usterki, z jaką mamy do czynienia i jakie należy podjąć działania w celu jej naprawy. Przeważnie nie musimy wymieniać całego wału napędowego, a jedynie poddać go regeneracji. Oznacza do, że zostaną wyczyszczone wszystkie części, a zepsute elementy zostaną zastąpione nowymi. To o wiele szybsze i tańsze rozwiązanie, ponieważ jest o wiele mniej kosztowne niż wymiana całego wału w samochodzie.

Jak przebiega regeneracja wału napędowego?

Jak dokładnie przebiega regeneracja tego elementu? Przede wszystkim demontowane są wszystkie części, aby umożliwić lokalizację przyczyny niesprawności. Aby ustalić wszystkie uszkodzenia, stosuje się zabiegi piaskowania i śrutowania, które pozwolą aby oczyścić wszystkie miejsca. Następnie zniszczone części są wymieniane. Tutaj do najczęstszych usterek dochodzi w przypadku podpory, krzyżaków, półosi, czy przegubu.

Następnie po zamontowaniu nowych elementów, dochodzi do zespawania oraz wyważania wału napędowego. Proces wyważenia umożliwia sprawdzenie – jak zachowuje się ten element po jego ponownym umieszczeniu w samochodzie lub maszynie. Regeneracja wałów napędowych pozwala na dokładne wyeliminowanie wszystkich usterek, a my nie musimy martwić się kolejnymi nieprawidłowościami w samochodzie. Jednak podczas przeglądów okresowych, jak i innych napraw u mechanika, warto poprosić o sprawdzenie stanu wałów, aby móc zapobiec niepotrzebnym wydatkom w przyszłości.

Podsumowanie

Należy zapamiętać trzy istotne kwestie, dotyczące wału napędowego i jego regeneracji:

  • Konieczne jest prawidłowe ustawienie sprzęgieł względem siebie.
  • Ustawienie równoległości osi biernej i aktywnej ma ogromne znaczenie.
  • Wał wyważamy jako całość i nie możemy po wyważeniu dokonywać w nim żadnych zmian.

Samodzielna wymiana wału napędowego może nas kosztować sporo czasu i wydania większej ilości pieniędzy. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w naprawie wałów napędowych, regeneracji mostów napędowych czy wyważaniem wałów napędowych. Reasumując, można taki wał próbować naprawić samemu, ale szanse na sukces są znikome. Wał pewnie będzie się kręcił i napędzał koła ale raczej nie da o sobie zapomnieć w trakcie jazdy. Zapewne szybko ulegnie również ponownej awarii. Jeśli podjęliśmy się taki naprawy sami to pół biedy. Niestety takie naprawy wykonują czasami mechanicy. Tutaj sprawa wygląda gorzej, ponieważ pobierają za taką usługę pieniądze. Nie są jednak takiej usługi w stanie wykonać bez specjalistycznego sprzętu, a w szczególności wyważarki do wałów napędowych.

Poprzedni artykułBiżuteria ślubna – gdzie kupić?
Następny artykułLotnisko w Balicach – ważny punkt na mapie Małopolski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj