Wbrew pozorom, malowanie wcale nie należy do prostych prac remontowych, które można przeprowadzić bez większego wysiłku. Od prawidłowej techniki malowania oraz od właściwych przygotowań zależy efekt końcowy i trwałość farby. Zabierając się za samodzielne malowanie ścian, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Dobre przygotowanie ścian to podstawa

Przed chwyceniem za wałek i pędzel, najpierw należy odpowiednio przygotować ścianę. Etap ten obejmuje dokładne odkurzanie oraz czyszczenie ściany, ewentualne wyrównywanie drobnych rys i mankamentów z pomocą gładzi, a także gruntowanie. Jeśli chcemy przemalować intensywne kolory na jasne odcienie, warto zastosować białe farby gruntujące. Dzięki temu, unikniemy konieczności stosowania kilku warstw w celu całkowitego pozbycia się dawnego koloru.

Na etapie przygotowań warto zadbać o niezbędne narzędzia: wałki, przedłużacz do wałka, pędzel malarski, folię oraz taśmą malarską, kuwetę, mieszadło oraz miękką szmatkę. Należy wygospodarować miejsce i osłonić folią obszary, które są narażone na pochlapanie. Taśmą malarską zabezpieczamy natomiast kontakty, włączniki oraz inne elementy ścienne. Staranne przygotowania znacznie ułatwią późniejsze malowanie ścian i wyeliminują ryzyko łuszczenia lub odchodzenia farby.

W jaki sposób prawidłowo malować ściany?

Po otwarciu farby należy ją dokładnie wymieszać, aż do uzyskanie jednolitej powierzchni. Przelewamy farbę do kuwety i rozpoczynamy od malowania sufitu. Jeśli nie chcemy zachlapać ścian, naroża zabezpieczamy taśmą malarską. Po zakończeniu malowania sufitu, należy odczekać przynajmniej kilka godzin, a w przypadku wolniej schnących farb, całą dobę. Dopiero teraz możemy zastosować taśmę malarską, w celu odcięcia sufitu od ścian.

Bardzo istotna jest odpowiednia technika. Prawidłowe malowanie ścian polega na systematycznych, płynnych ruchach wałka. Nie należy zbyt mocno dociskać wałka – jest to główna przyczyna chlapania farby. W przypadku ścian warto rozpocząć od naroży, stosując mniejszy wałek oraz niewielki pędzel, idealny do tworzenia odcięć oraz marginesów. Po położeniu pierwszej warstwy należy oderwać taśmę malarską, odczekać godzinę i nakleić nową taśmę. W ten sposób nie dopuszczamy do tego, aby farba przyschła do taśmy. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu należy ostrożnie i powoli zerwać taśmę, oczyścić i zabezpieczyć narzędzia, a także usunąć folię malarską.

W żadnym wypadku nie pozbywajmy się reszty farby! Warto ją szczelnie zamknąć i schować w miejsce, gdzie nie będzie narażona na światło słoneczne i zbyt wysokie temperatury. Bardzo często farba przyda nam się w przyszłości, gdy zdarzą się losowe sytuacje, np. konieczność kucia fragmentu ściany.

Poprzedni artykułKompletacja zamówień “na wyższym poziomie” na przykładzie wózków z unoszoną platformą operatora
Następny artykułZabezpieczenia antykorozyjne obrzeży nadkoli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj