Pompa próżniowa-działanie i zastosowanie

Pompy próżniowe to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach i dziedzinach. Wiele osób nie wie jednak jak działają oraz gdzie mogą zostać zastosowane.

Przybliżmy więc nieco czym są pompy próżniowe i do czego mogą się przydać.

Czym jest pompa próżniowa?

Jak sama nazwa wskazuje pompa próżniowa jest urządzeniem, którego zadaniem jest wytworzenie próżni, czyli usunięcie gazów. Pompy tego typu wypompowują gazy znajdujące się w zamkniętym pomieszczeniu lub przedmiocie wytwarzając podciśnienie zbliżone do próżni.

Rodzaje pomp próżniowych

Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, które podzielić możemy ze względu na sposób ich działania. Są to między innymi pompy objętościowe, strumieniowe, jonowo-magnetyczne, molekularne, jonowo-sorpcyjne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie rodzaju pompy do wykonywanych przez nas prac.

Pompy próżniowe dzielimy również na pompy olejowe, które znajdują szerokie zastosowanie między innymi w hutnictwie, pakowaniu żywności czy technice chłodniczej, jak i pompy bezolejowe, które sprawdzają się w sytuacjach, w którym zależy nam na maksymalnie czystym procesie wypompowywania powietrza np. w laboratoriach. To innowacyjny rodzaj pomp, dzięki którym wypompowywane gazy nie mają w ogóle styczności z łożyskami i układem napędowym.

Zastosowanie pomp próżniowych

Pompy próżniowe znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Wśród nich wymienić możemy między innymi budowę układów chłodniczych, pakowanie próżniowe czy formowanie plastiku. Pompy stosowane są także w maszynach drukarskich oraz urządzeniach medycznych. Wykorzystywane są również w laboratoriach. Laboratoryjne pompy próżniowe, wykorzystywane są w sytuacjach, w których niezbędne jest wytworzenie próżni.

Wśród nich wymienić możemy osuszanie, przygotowywanie próbek, kontrolę i analizę próbek oraz filtrowanie i destylację rozpuszczalników i kwasów. Jak widać, pompy są więc bardzo przydatnymi urządzeniami ułatwiającymi codzienną pracę.

Poprzedni artykułZalety wypalania plazmowego
Następny artykułJak działają i do czego służą generatory ultradźwiękowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj