Wykorzystanie nowoczesnych technologii jest gwarancją szybkiego i bezwstrząsowego wykonawstwa w trakcie robót budowlanych. Sprawny proces posadowienia budowli oparty jest często na metodzie palowania. Czym są pale CFA i gdzie stosuje się kolumny żelbetowe?

Pale CFA – czym są?

Pale CFA to elementy konstrukcyjne znajdujące szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Są częstym elementem fundamentów budynków stawianych na gruntach o słabej nośności, niespoistych lub na podłożu twardo-plastycznym, służą stabilnemu posadowieniu budowli. Pale wiercone CFA wykonane są z żelbetu. Tworzy je betonowa konstrukcja wzmocniona stalowymi prętami, które są umieszczane w specjalnych otworach wykonanych świdrem ciągłym. Pale CFA mogą sięgać nawet do 20 metrów głębokości, ich średnica wynosi od 400 milimetrów do 1200 milimetrów. Najczęściej stosuje się kolumny o średnicy 430, 630 i 800 milimetrów, tego typu pale CFA oferuje firma Keller. Ważne, aby długość oraz przekrój wzmocnienia zostały dostosowane do wymogów podyktowanych konkretnym projektem, dlatego dobrze skorzystać z usług firmy świadczącej profesjonalne usługi w tym zakresie.

Zastosowana podczas montażu technologia polega na wierceniu i betonowaniu, które przebiegają w dwóch odrębnych fazach. Podczas palowania wykorzystuje się urządzenia w postaci palownic wyposażonych w głowicę obrotową, świdra oraz innego, niezbędnego oprzyrządowania. W trakcie wiercenia wnętrze rury zostaje wypełnione betonem, następnie powstały trzon wzmacniany jest odpowiednim zbrojeniem.

Gdzie stosuje się kolumny żelbetowe CFA?

Metoda fundamentowania, oparta na palach wierconych CFA, może zostać wykorzystana praktycznie we wszystkich rodzajach gruntów. Kolumny znajdują zastosowanie w podłożu mieszanym, miękkich skałach, żwirach, glinach oraz piaskach. Pale CFA wykorzystuje się podczas montażu ekranów akustycznych, ten rodzaj posadowienia dobrze sprawdza się przy obciążeniach spowodowanych bocznym parciem wiatru. W branży budowlanej tej technologii używa się w czasie fundamentowania filarów i przyczółków obiektów mostowych oraz węzłów drogowych.

Jakie są zalety wykorzystania pali wierconych CFA?

Pale wiercone CFA to elementy konstrukcyjne, które cechuje uniwersalne zastosowanie. Ogromną zaletą jest możliwość ich wykorzystania w wodonośnych warstwach gruntu, specyfika tej technologii nie wymaga zastosowania rur osłonowych oraz betonitu. Są idealnym rozwiązaniem podczas tworzenia głębokich fundamentów, cechują się dużą trwałością oraz wytrzymałością. Na korzyść pali żelbetowych CFA przemawia również stosunkowo niewielki koszt wykonania inwestycji oraz krótki czas realizacji ze względu na nieskomplikowaną technikę. Zaletą tej metody fundamentowania jest również niewielkie oddziaływanie na środowisko naturalne. Brak wibracji i wstrząsów oraz niski poziom wytwarzanego hałasu podczas prac wykonawczych pozwala na jej zastosowanie w miejscach gdzie wskazana jest szczególna dbałość o ekologię.

Poprzedni artykułSzybkie i wygodne malowanie natryskowe w Warszawie
Następny artykułMemy i demotywatory a poprawność polityczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj