Optymalizacja kosztów transportu przekłada się bezpośrednio na zysk firm spedycyjnych. Wbrew pozorom największym kosztem nie jest utrzymanie taboru, ale… zużycie paliwa. Sprawdzamy, jak można je zaoszczędzić i jak zoptymalizować pozostałe koszty transportu.

Edukacja kierowców

Niestety złych nawyków nie są pozbawieni nawet zawodowi kierowcy. Tymczasem częste przyspieszanie i hamowanie ma negatywny wpływ na zużycie paliwa. Nawet jeśli kierowca oszczędzi kilka cennych minut, firma zapłaci więcej za zużyte przez niego paliwo. Tymczasem jeśli kierowca ma świadomość, że mniejsze zużycie to większa szansa na premię, można spodziewać się, że jego styl jazdy ulegnie poprawie. Eko-jazda to wbrew pozorom nie jazda ekologiczna, ale ekonomiczna. Nawet taki drobiazg jak prawidłowe używanie klimatyzacji ma kolosalne znaczenie.

Istotne jest też przestrzeganie przez kierowców godzin pracy, bo kary finansowe uderzają bezpośrednio w firmę. Tutaj przydatnym narzędziem może okazać się system monitoringu gps, pozwalający określić aktualną pozycję kierowcy i sprawdzić, czy jest w ruchu. Po więcej informacji kliknij tu.

Optymalizacja tras przejazdu

Wbrew pozorom nie zawsze najkrótsza trasa jest tą najbardziej opłacalną. Warto szukać takich tras, na których nie występują, lub rzadko występują korki. Ponadto przy wyznaczaniu trasy trzeba wziąć pod uwagę roboty drogowe i ewentualne objazdy. Na wyższy koszt przejazdu wpływa także korzystanie z płatnych autostrad. Jeśli to możliwe, warto wyznaczyć trasę z pominięciem tych odcinków. Nawet jeśli przejazd będzie trwał dłużej, będzie tańszy.

Przy poruszaniu się po drogach międzynarodowych trzeba na bieżąco monitorować zmiany w przepisach o ruchu drogowym, szczególnie o konieczności wnoszenia poszczególnych opłat. Nieznajomość tych zasad może dużo kosztować.

W miarę możliwości warto unikać przejazdów bez ładunku (niestety nie zawsze jest to możliwe), nie przejeżdżać przez centra dużych miast (o ile przepisy w ogóle pozwalają na wjazd) i poruszać się poza godzinami szczytu.

Warto inwestować w systemy, które na bieżąco ostrzegają kierowców przed nagłymi sytuacjami na drogach. Najczęściej mowa jest o wypadkach lub nagłym pogorszeniu warunków atmosferycznych. Odpowiednio wcześnie poinformowany kierowca ma szansę zmienić trasę.

Regularne serwisowanie taboru

Dobry stan techniczny pojazdu to coś więcej niż tylko zdolność do jazdy. Cyklicznie serwisowane i zadbane samochody wykazują mniejsze zużycie paliwa i mniejszą awaryjność, co przekłada się bezpośrednio na koszty napraw i koszty transportu ogółem. Dlatego na serwisowaniu absolutnie nie można oszczędzać.

Najprostszą, ale i najczęściej pomijaną przez kierowców czynnością, jest pomiar ciśnienia powietrza w oponach. Tymczasem badania dowodzą, że utrzymanie prawidłowego ciśnienia pozwala znacząco zaoszczędzić na kosztach paliwa. Zbyt niskie ciśnienie powoduje wymierne straty finansowe. Na tego typu aspekty także należy uczulać kierowców.

Monitorowanie zużycia paliwa

Nie wystarczy regularne sprawdzanie poziomu paliwa w zbiorniku i tankowanie w razie potrzeby. Przy poruszaniu się po stałych trasach nietrudno ustalić, które stacje benzynowe mają atrakcyjniejsze ceny. Warto tak planować tankowanie, by korzystać z tych punktów, gdzie można zaopatrzyć się w dobrej jakości paliwo w niskiej cenie. W tym celu przydatne okazuje się notowanie zużycia paliwa na poszczególnych trasach, wielkość zakupów i ceny. Fachowcy zalecają, by notować nie tylko miejsca i daty, ale nawet godziny tankowania.

Poprzedni artykułNiezawodne stoły prasowalnicze w szwalni
Następny artykułKrycie dachu – rodzaje pokryć i wskazówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj