Istnieje wiele powodów dla których ludzie decydują się na ocieplenie garażu. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie odpowiedniej izolacji ciepła wewnątrz budynku i uniknięcie zbytniego wychładzania się powierzchni. Jakie są sposoby na ocieplenie garażu? Którą technikę wybrać i dlaczego?

Czy warto ocieplać garaż?

Warto zadbać o termoizolację garażu ze względu na jego uniwersalność. Oprócz przechowywania samochodu, często w garażu drewnopodobnym wykonujemy inne czynności, różne naprawy, bądź przetrzymujemy sprzęt. Zbyt niska temperatura w zimie może spowodować uszkodzenie niektórych maszyn. Podobnie w przypadku samochodu. Jest niewskazane, aby pojazd przebywał ciągle w zbyt niskiej temperaturze, ponieważ może to bezpośrednio wpłynąć na jego dalszą eksploatację i wywołać wiele negatywnych skutków.

Przed ocieplaniem garażu najlepiej zapoznać się z technikami oraz materiałami termoizolacyjnymi, które są dostępne na rynku.

Ocieplenie wewnętrzne

Garaże blaszane lubelskie mogą być opielane na wiele sposobów. Garaż równie dobrze może zostać ocieplony od zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony. Jednak, wśród właścicieli, dużo popularniejszą techniką jest ocieplanie wewnętrzne, ze względu na zdecydowanie niższe koszty materiałów.

Zazwyczaj ocieplenie polega na wyłożeniu środka garażu warstwą styropianu o grubości ok.3 centymetrów. Mocowanie polega na posmarowaniu jednej ze stron styropianu klejem, bądź pianką montażową i przytwierdzeniem do ściany. Pomimo, że sposób ten jest szybki i bardzo ekonomiczny, złe zamontowanie styropianu powoduje, że materiał może odpadać już po okresie ok. dwóch lat, co czyni tę technikę stosunkowo nietrwałą.

Ocieplenie zewnętrzne

Drugim sposobem, bardziej trwałym, jest obłożenie zewnętrznej strony połaciami styropianu, nałożenie kleju budowlanego i na to świeżo przygotowany tynk strukturalny. Podczas stosowania tej techniki należy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość styropianu dobraną pod grubość blachy. Gdy materiał termoizolacyjny będzie za cienki – nie przyniesie to zbyt dużych efektów podczas chłodniejszych miesięcy, gdy natomiast będzie za gruby – uniemożliwi to efektywne nałożenie tynku.

Podsumowanie – jak ocieplić?

Oprócz zabezpieczenia ścian, nie można zapominać również o podłodze, która, nieodpowiednio zabezpieczona, powoduje znaczną utratę ciepła. Zabezpieczenie podłoża zależy przede wszystkim od umiejscowienia garażu. W przypadku położenia garażu w centrum miasta, trudno ingerować w jego podłogę, gdyż teren nie jest naszą własnością. Natomiast w przypadku garażu blaszanego położonego na naszej działce lub posesji, można zadbać o jego ocieplenie już podczas tworzenia konstrukcji. Wystarczy wykonać trwałą betonową wylewkę, która w znacznym stopniu wpłynie pozytywnie na ocieplenie podłogi garażu. Ograniczone straty ciepła przyczynią się do podniesienia temperatury wewnątrz budynku.

Ocieplania garażu można podjąć się samodzielnie lub wynająć ekipę remontową, która wykona to za nas. W zależności od posiadanego budżetu, można dobrać lepsze materiały budowlane, przez co całość będzie bardziej odporna na mrozy.

Poprzedni artykułNa czym polega glinkowanie lakieru?
Następny artykułJak sprawdzić dewelopera?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj