Zdecydowana większość osób nie wie czym są noże krążkowe ani do czego służą. Wśród specjalistów są one jednak popularne i nierzadko się z nich korzysta. Oferują liczne możliwości robocze i mają różnorakie zastosowanie. Dowiedz się, czym są noże krążkowe oraz do czego służą.

Czym jest nóż krążkowy i do czego służy?

Noże krążkowe stosowane są do wzdłużnego cięcia materiałów. Dzięki temu, że mają ergonomiczną budowę, krojenie wielu warstw jest banalnie proste. Nóż krążkowy świetnie sprawdza się w krojeniu kształtów geometrycznych – kwadratów, rombów, trójkątów czy sześcioboków. Dużą zaletą takiego noża jest możliwość wymiany ostrza. Kiedy nóż nam się stępi, nie musimy go wymieniać – wystarczy zakupić nowe ostrze. Oczywiście w niektórych przypadkach wystarczy serwis noży, w którym odpowiednio go naostrzą.

Korzystając z noża krążkowego, należy pamiętać o podłożeniu maty pod materiał – nóż jest na tyle ostry, że bez problemu zniszczy nam stół. Noże krążkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w krawiectwie. W przypadku cienkich, pojedynczych tkanin, lepiej jednak zdecydować się na użycie innego noża.

Noże krążkowe – rodzaje ostrz

Noże krążkowe dzielimy ze względu na rodzaje ostrz, jakie posiadają. Najczęściej używanym i najpowszechniejszych jest nóż z ostrzem prostym i gładkim. Pozwala na precyzyjne i jak można się domyślić – proste cięcie. Nóż krążkowy może również posiadać ostrze, które jedynie zaznacza linię. Jest to świetna alternatywa dla kredy czy pisaków.

Nieco ciekawszy efekt pozwoli nam osiągnąć ostrze ząbkowane, które zamiast klasycznych, prostych brzegów, pomoże nam ozdobić materiał brzegami w kształcie delikatnych ząbków. Podobnie sprawdzi się ostrze faliste, dzięki któremu osiągniemy pofalowane, ciekawe brzegi. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że materiał się nie strzępi. Dużą popularnością cieszy się również ostrze przerywane, które świetnie sprawdza się m.in. na papierze.

Krojenie poszczególnych materiałów – techniki

Wbrew pozorom, korzystanie z noża krążkowego nie jest wcale takie łatwe. Nie każdy materiał uda nam się pokroić w ten sam, prosty sposób. Materiały śliskie, takie jak jedwabie i satyny należy przypiąć do maty, ponieważ są dosyć trudne w obróbce. W przypadku kilka warstw, najlepszą opcją będzie podłożenie specjalnego papieru przekładkowego.

Materiały takie jak denim czy bawełna, należy zdekatyzować przed krojeniem. W przypadku tkanin z cekinami, brokatem czy adamaszkiem, warto zamienić nóż krążkowy na bardzo ostre nożyczki, które poradzą sobie lepiej.

Zanim rozpoczniemy krojenie jakiegokolwiek materiału, musimy przygotować odpowiedni plan układu. Jest tak naprawdę podstawą i priorytetem – nie przystąpimy przecież do krojenia, bez wcześniejszego przygotowania.

Sprawdź ofertę: mix-graf.pl

Poprzedni artykułJaki styropian wybrać?
Następny artykułGdzie zrobić badania na prawo jazdy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj