Kategoria narzędzi pomiarowych jest bardzo szeroka. Tworzą ją niezwykle różnorodne urządzenia, maszyny i proste przedmioty. Zadania narzędzi tego typu są bardzo zróżnicowane. Dlatego też można przyjąć różnorodne kryteria podziału. Jakie są najpopularniejsze narzędzia pomiarowe i do czego służą?

Kryteria podziału narzędzi pomiarowych

Jak już wspomniano, można wyróżnić różne rodzaje narzędzi pomiarowych. Dzieli się je przede wszystkim przez takie kryteria, jak:

  • typ pomiaru,
  • zastosowanie,
  • funkcja,
  • budowa,
  • miejsce wykonywania pomiaru.

Jeśli chodzi o typ pomiaru, narzędzia mogą służyć do mierzenia długości, głębokości, kątów, właściwości materiałów, temperatury, wilgotności i wiele więcej. Ponadto narzędzia mają różnorodne zastosowania, co również je od siebie odróżnia. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wiele narzędzi, takich jak na przykład ramię pomiarowe, suwmiarka czy czujnik zegarowy wykorzystuje się w różnych branżach oraz w rozmaitych rodzajach zakładów przemysłowych i nie tylko.

Jeśli chodzi o funkcję, wyróżnia się narzędzia pomiarowe użytkowe i kontrolne. Jednak również w tym przypadku znaleźć możemy wiele narzędzi pełniących obie te funkcje, w zależności od okoliczności.

Nikogo nie zdziwi fakt, że narzędzia pomiarowe różnią się także budową. Proste metry czy suwmiarki wykorzystywane w warsztatach domowych, a nawet w użytku stricte domowym to także narzędzia pomiarowe. Jednak są nimi również złożone z kilku części, zaawansowane technologicznie ramiona pomiarowe, czujniki elektroniczne czy wzorce kontrolne. Różnorodność jest w tym względzie bardzo duża.

Warto również wspomnieć o zróżnicowaniu ze względu na miejsce dokonywania pomiaru. Otóż istnieją narzędzia do pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych.

Ramię pomiarowe jako uniwersalne narzędzie

Warto nieco bliżej przyjrzeć się wspomnianemu wcześniej narzędziu uniwersalnemu, jakim jest ramię pomiarowe. Jest to sprzęt składający się z dwóch lub 3 podłużnych elementów. Narzędzie porusza się wokół własnej osi, umożliwiając dokonywanie precyzyjnych pomiarów zarówno dużych, jak i małych elementów. Sprawdza się w pomiarach użytkowych oraz kontrolnych. Wykorzystuje się je między innymi do prawidłowego ustawiania maszyn. Niewątpliwie ramię to przykład nowoczesnego narzędzia pomiarowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here