W procesie formowania wtryskowego półfabrykat, czyli granulat tworzywa sztucznego zostaje stopiony i już w ciekłej formie, pod wpływem ciśnienia, jest wtryskiwany do formy. Dopiero później tworzywo jest utwardzane, by uzyskać pożądany produkt końcowy. Do tworzyw poddawanym formowaniu wtryskowemu należy silikon w formie ciekłej.

Forma i wtryskarka

Aby formowanie wtryskowe przebiegło prawidłowo, niezbędne jest współdziałanie wtryskarki i podpiętej do niej formy wtryskowej. Wtryskarka to urządzenie, którego zadaniem jest wtłoczenie tworzywa do gniazda formy. Obecnie najczęściej używa się wtryskarek ślimakowych – zastąpiły one stosowane dawniej wtryskarki tłokowe.

Wtryskarka kształtem przypomina cylinder. To właśnie do niego poprzez lej wprowadza się tworzywo w postaci granulek. Wewnątrz cylindra obraca się ślimak, który przesuwa granulat w stronę formy, a ten, pod wpływem ciepła oraz sił tarcia przekształca się w plastyczną masę. Później ten sam ślimak – dla odmiany ruchem tłokowym – wywołuje wtrysk płynnego tworzywa do zamkniętej formy wtryskowej. Po upłynięciu odpowiedniego czasu, w którym tworzywo zastyga, schładza się i twardnieje, forma otwiera się i można wyjąć z niej gotowy silikonowy detal. W tym momencie rozpoczyna się kolejny cykl formowania wtryskowego, czyli podanie granulatu tworzywa sztucznego do wtryskarki.

Jak działa formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe to proces w ramach którego granulat silikonowy jest transportowany do cylindra – w nim jest topiony, a następnie kompresowany i wtryskiwany do kanałów formy, w której zastyga. W tak, na oko prosty sposób, powstaje odlewany element w pożądanym kształcie. Na koniec wypychacze – jak wskazuje ich nazwa – „wypychają” odlany element z formy, który wpada do zbiornika podawczego. Gdy seria gotowych wyrobów silikonowych jest już gotowa, następuje niezwłoczne ich pakowanie.

Jak udaje się uzyskać powtarzalność w tym procesie? Jak tłumaczy przedstawiciel firmy LARKIS – producenta wyrobów z tworzyw sztucznych – „zaawansowana technologia pozwala pracownikom nadzorować poziom ciśnienia wtryskiwania i monitorowanie jakości powstających form. Dzięki temu można sprawnie usunąć ewentualne błędy produkcyjne i mieć pewność, że wszystkie elementy wytworzone w procesie formowania wtryskowego są identyczne”.

Poprzedni artykułFord Transit V – czy opłaca się kupić używany egzemplarz?
Następny artykułJak urządzić drewniany domek letniskowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj