Charakterystyka i funkcjonalność podnośników nożycowych

Podnośniki nożycowe służą do podnoszenia materiałów, maszyn oraz ludzi na wymaganą wysokość. Urządzenia te stanowią alternatywę dla rusztowania podczas prac montażowych, wykończeniowych czy konserwacyjnych. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle i budownictwie. To bardzo praktyczne urządzenia dźwigowe o szerokim zastosowaniu. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się podnośniki nożycowe i jakie mają zalety.

Czym są podnośniki nożycowe?

To rodzaj ruchomego podestu, który można unosić pionowo do góry. Mechanizm podnoszący, czyli krzyżujące się metalowe wsporniki wydłużające się wraz z podnoszeniem platformy, to podstawowa cecha podnośników nożycowych. Urządzenia te umożliwiają stabilną pracę w obszarach zlokalizowanych wysoko nad poziomem gruntu, w przeciwieństwie np. do drabin. Zasięg zwyżek nożycowych pozwala na podniesienie platformy na maksymalną wysokość ok. 18 metrów. Sterowanie podnośnikiem odbywa się za pomocą specjalnego pulpitu umieszczonego na platformie roboczej.

Zalety podnośników nożycowych

Dźwigniki nożycowe mają wszechstronne zastosowanie, wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych wielu branż. Wśród najważniejszych zalet wynikających z zastosowania tych urządzeń można wymienić m.in.:

  • bezpieczeństwo użytkowania (zabezpieczenie operatora i ładunku),
  • niskie koszty eksploatacji,
  • mobilność,
  • wysoką wytrzymałość,
  • łatwą obsługę,
  • duży udźwig,
  • duży zasięg podnoszenia,
  • stabilność,
  • różne źródła zasilania (silnik elektryczny lub spalinowy).

Jak każda maszyna, również i ta nie jest jednak pozbawiona wad. Niedogodnością jest ograniczenie wykorzystania podnośnika na nierównym terenie oraz utrata stabilności w przypadku przekroczenia dopuszczalnego udźwigu. Ponadto, aby obsługiwać dźwignik, niezbędne jest szkolenie i certyfikat ukończenia kursu Urzędu Dozoru Technicznego.

Zastosowanie

Podnośników nożycowych można używać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Urządzenia te powszechnie stosowane są w budownictwie przy pracach związanych z ocieplaniem, montażem czy naprawą dachu. Jak dodaje specjalista z firmy BestTap: Przydają się szczególnie w przypadku czynności porządkowych, jak np. czyszczenie elewacji oraz do działań interwencyjnych, takich jak wycinka drzew czy odśnieżanie dachów. Dźwigniki nożycowe są niezastąpione podczas inwentaryzacji w magazynach wysokiego składowania, a coraz częściej wykorzystuje się je także w serwisach samochodowych.

Przestronna platforma może swobodnie unieść różne rodzaje ładunków, w tym m.in. maszyny, narzędzia, a nawet samochody oraz osoby. Podnośniki nożycowe mogą być montowane bezpośrednio do posadzki bądź w fundamencie.

Poprzedni artykułStanowisko do produkcji lodów – z jakich elementów się składa?
Następny artykułPodnośnik – sprzęt o wielu zastosowaniach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj