Posiadanie kredytu hipotecznego we frankach jest dzisiaj równoznaczne z koniecznością spłaty zobowiązania przekraczającego nawet dwukrotnie wartość otrzymanych środków. Sytuacja, w jakiej znaleźli się frankowicze po 2015 roku nie jest z pewnością komfortowa, a perspektywa wciąż rosnącego kursu franka szwajcarskiego nie napawa optymizmem i może oznaczać tylko jedno – niekończące się problemy. Frankowicze są zwykle w słabszej kondycji finansowej niż w dniu zaciągnięcia zobowiązania frankowego, a to co miało być opłacalną inwestycją, stało się dużym ciężarem, który nie jednej osobie pokrzyżował życiowe plany.

Niezależnie od rodzaju umowy kredytowej, zasadniczo najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się zobowiązania o otrzymanie poniesionych strat materialnych jest unieważnienie umowy kredytowej. Ale to nie jedyna możliwość, jaką daje posiadanie kredytu denominowanego. Sprawdzamy możliwe rozwiązania.

Czym jest kredyt denominowany do franka szwajcarskiego?

W zależności od tego, jaki rodzaj umowy kredytowej w obcej walucie podpisałeś z bankiem, różne będą zasady przeliczania zobowiązania. Wszystkie kwoty w tych umowach są bowiem przeliczane na złotówki, a waluta w jakiej będzie uregulowana należność będzie inna w przypadku kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego i inna przy kredycie indeksowanym.

Wartość kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego jest zawsze wyrażona we franku szwajcarskim. Sposób wypłaty środków kredytobiorcy z tytułu zaciągniętego kredytu w banku jest realizowany w złotówkach. Dla zobrazowania tej zasady, można posłużyć się przykładem umowy kredytowej na wartość 200000 franków szwajcarskich. W tym przypadku, kwota jaką faktycznie otrzymaliśmy była uzależniona od kursu franka do złotówki w dzień wypłaty kredytu. Zgodnie z tym, kwota którą mieliśmy otrzymać od banku zależała od tego kursu i mogliśmy ją poznać dopiero w dzień wypłaty środków na nasze konto kredytowe, podczas gdy wysokość kredytu w umowie nie zmieniła się. W efekcie, nawet najmniejsze wahania kursu waluty, mogło skutkować powstaniem różnicy rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Waluta spłaty kredytu denominowanego

Walutą spłaty kredytu denominowanego jest ta sama waluta, w której kredyt został zaciągnięty. Praktyki stosowane przez banki przy przewalutowaniu wpływały na całkowite zobowiązanie kredytobiorcy, które było pomniejszane o ratę ustaloną we franku na podstawie obowiązującego kursu. Wynika z tego, że nasza sytuacja jako kredytobiorcy będzie przez cały okres kredytowania zależna od sytuacji na rynku walutowym, która nie jest stabilna zwłaszcza w czasie kryzysów gospodarczych i załamań na rynku giełdowym. Przy korzystnym kursie franka można oczywiście wiele zyskać, ale w tej sinusoidzie ryzyko strat jest o wiele większe, a jego konsekwencje mogą decydować o naszej przyszłości. Przy wzmacnianiu się franka, czyli przy wzroście jego kursu, traci wartość złotówki, co przy przewalutowaniu odbija się na wysokości naszej raty kredytu i całościowego zobowiązania.

Kredyt denominowany – co możesz z nim zrobić?

Kredyty frankowe po 2015 roku stały się nie tylko nieopłacalne, ale i rujnujące budżet potencjalnego kredytobiorcy. Opisane wyżej mechanizmy działania banków związane z przewalutowaniem wartości kredytu, a także same zapisy w umowie frankowej mające charakter klauzul abuzywnych, sprawiły że frankowicze znaleźli się w niezwykle skomplikowanej sytuacji. Bardzo duży wzrost raty kredytu i całego zobowiązania zmotywowały frankowiczów do walki o swoje prawa w sądzie. Efektem są pierwsze pozwy przeciwko bankom, które regularnie wpływają do sądów od 2017 roku. Podstawą do wystąpienia z pozwem nie jest z pewnością wzrost raty kredytu, ale dobrym argumentem walki o swoje prawa jest szereg nieprawidłowości w zapisach większości umów frankowych. Wnikliwa analiza treści umów pozwoliła ustalić ich abuzywność, a zatem niezgodność z prawem, co daje możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o unieważnienie umowy kredytu denominowanego do franku.

Poprzedni artykułJakie części samochodowe są najważniejsze? Poznaj potrzeby swojego samochodu!
Następny artykułWłaściwości i walory użytkowe drutów półtwardych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj