Klimatyzacje stają się coraz częściej spotykanymi instalacjami w naszych domach. Są już praktycznie niezbędne w nowszych biurowcach i budynkach użytku publicznego. Upalne dni przyczyniają się do spontanicznego zakupu urządzenia klimatyzacyjnego. Zadajemy sobie jednak realne pytanie – jakie są to tak naprawdę koszta?

Klimatyzacje stają się coraz częściej spotykanymi instalacjami w naszych domach. Są już praktycznie niezbędne w nowszych biurowcach i budynkach użytku publicznego. Upalne dni przyczyniają się do spontanicznego zakupu urządzenia klimatyzacyjnego. Zadajemy sobie jednak realne pytanie – jakie są to tak naprawdę koszta? Odpowiedź nie jest tutaj oczywista i wymaga dokładnej analizy. Zależy ona bowiem od wielu czynników i od rozwiązania na jakie się zdecydujemy. Jest też ściśle powiązana z warunkami i możliwościami jakie panują w naszych domach. Może się bowiem okazać, że instalacja stacjonarna będzie niemożliwa. Poniższe wyliczenia będą szacunkowe, a ich dokładne zbadanie wymaga pomocy eksperta. Zachęcamy do lektury.

Koszty zakupu konkretnej jednostki i eksploatacji

Klimatyzatory są urządzeniami elektrycznymi, co wiąże się bezpośrednio z większymi rachunkami za prąd. I to często wcale niemałymi. Wybierając odpowiednie urządzenie warto zwrócić szczególną uwagę na jego efektywność pracy.

Klimatyzator przenośny jest najtańszą formą klimatyzacji. Cechuje się łatwością montażu – można go postawić praktycznie wszędzie. Jedynym warunkiem jest dostęp do okna. Koszt klimatyzatora i rachunku za prąd jest bezpośrednio związany z mocą chłodniczą tego urządzenia. Za modele o mocy 2-3,5 kW zapłacimy od 700 do 2000 złotych. Jeżeli chodzi o pobór prądu to za wersję 2 kw zapłacimy średnio 40 groszy za godzinę działania takiego urządzenia. Im większy pobór mocy tym większe rachunki. Jeżeli chodzi o użytkowanie – jest to najmniej ekonomiczne rozwiązanie.

Więcej w kwestii ceny klimatyzacji w domu w Poznaniu znajdziesz na https://klima-poznan.pl/

Drugim omawianym typem jest klimatyzator typu split. Jest to najbardziej wydajny i ekonomiczny układ – jednak nie wszędzie jest możliwość jego instalacji. Składa się z urządzenia zewnętrznego i wewnętrznego. Za najprostszy model zapłacimy od 1200 złotych. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że im droższe urządzenie, tym lepsza i wydajniejsza praca. Nie warto tutaj oszczędzać. W takim przypadku zapłacimy średnio od 34 groszy za godzinę pracy takiego klimatyzatora.

Pozostałe koszta instalacji chłodniczej

Do pozostałych kosztów na pewno należą tutaj koszta montażu takiej instalacji i ewentualnych remontów. Cały koszt będzie ściśle zależał od zakresu prac jak i długości instalacji. Cena waha się średnio od 1000 do 2000 złotych. Warto tutaj zaznaczyć, ze bardziej opłacalne może być rozwiązanie typu multisplit, gdyż oszczędzamy tutaj na długości instalacji. Do tego wszystkiego dochodzą oczywiste koszta eksploatacji w postaci serwisu i ewentualnych napraw. Można to zrobić samemu, ale oczywiście wygodniejszym i szybszym sposobem będzie wybranie profesjonalnego serwisu. W takim wypadku za jedną wizytę zapłacimy od 150 złotych.

Jak widać instalacje chłodnicze to całkiem niemała inwestycja. Jest to jednak rozwiązanie niezwykle komfortowe, a odpowiednio dobrane urządzenia i typ instalacji znacznie zmniejsza koszta. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele firm, które kompleksowo nas obsłużą począwszy od wyceny i opinii, a kończąc na systematycznych serwisach.

Poprzedni artykułPrzezbrojenie maszyny – co to znaczy?
Następny artykułBeton drogowy – trwały i odporny materiał budowlany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj