Ze względu na to, że jednym z najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2 jest podwyższona temperatura ciała, w obiektach publicznych konieczne jest mierzenie ciepłoty osób, które zamierzają do wybranego obiektu wejść. O ile w mniejszych obiektach o podwyższonych standardach bezpieczeństwa możliwy jest pomiar każdego wchodzącego z osobna, o tyle w większych obiektach jest to już niewykonalne. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kamery termowizyjne, które umożliwiają wychwycenia w tłumie osób z podniesioną ciepłotą ciała.

Wykrywanie osób potencjalnie zakażonych za pomocą kamer termowizyjnych

Na początku należy wyraźnie podkreślić, że kamera termowizyjna nie jest urządzeniem diagnozującym zakażenie koronawirusem, ponieważ do tego służą profesjonalne testy medyczne. Jednakże jednym z najczęstszych objawów jest właśnie podwyższona temperatura ciała, a za pomocą kamer termowizyjnych można zlokalizować osoby z gorączką nawet w tłumie. Dzięki temu obsługa obiektu może poprosić osoby potencjalnie zakażone o opuszczenie go, aby nie narażały innych na ryzyko utraty zdrowia czy – w przypadku tej groźnej choroby – nawet życia. Osoba z podwyższoną temperaturą ciała może następnie udać się na badanie przesiewowe w celu potwierdzenie lub wykluczenia zakażania wirusem.

Korzyści z zastosowania kamer termowizyjnych

Należy otwarcie stwierdzić, że w przypadku działań, które mają na celu ochronę zdrowia, korzystają wszyscy. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że niektóre osoby mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo. Dlatego też wykrycie osób, które potencjalnie mogą być zakażone, pomoże uchronić przed chorobą innych, nie tylko tych, którzy również znajdują się w danym obiekcie, ale także tych, z którymi osoby te będą miały kontakt później w innym miejscu.

Gdzie powinna znaleźć się kamera termowizyjna?

Pomiar temperatury za pomocą kamer termowizyjnych staje się normą w wielu obiektach użyteczności publicznej, do których nieograniczony wstęp mają większe rzesze ludzi. Zestaw do monitoringu, zawierający kamerę termowizyjną, pozwoli podejmować działania prewencyjne, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Obiekty, w których rozwiązanie to na pewno zda egzamin, to m.in.:

  • lotniska,
  • dworce kolejowe i autobusowe,
  • galerie handlowe,
  • placówki kulturowe,
  • zakłady pracy o dużej powierzchni i dużej liczbie zatrudnionych osób (np. magazyny czy hale produkcyjne).

Inne urządzenia do mierzenia ciepłoty ciała, które mogą przydać się w obiektach publicznych

Kamery termowizyjne sprawdzają się głównie w miejscach, do których wstęp jest nieograniczony, a zarządcy zależy na wychwyceniu potencjalnie zakażonych osób z tłumu. Jednakże w niektórych przypadkach mierzenie ciepłoty ciała odbywa się przy wejściu. W takich wypadkach pomocne okazują się:

  • skanery ręczne do mierzenia temperatury ciała;
  • bramki bezpieczeństwa z funkcją pomiaru temperatury;
  • terminale z funkcją pomiaru temperatury i innymi zaawansowanymi funkcjami, np. rozpoznawaniem twarzy.

Znana nam rzeczywistość z pewnością na dobre ulega zmianom, jednak dzięki zaawansowanej technologii, możemy im łatwiej sprostać.

Poprzedni artykułJaki jest cel tłumaczeń biznesowych?
Następny artykułDo czego służą studnie betonowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj