Jakie wyróżniamy grupy zaworów hydraulicznych?

Układy hydrauliczne stanowią bardzo ważne rozwiązanie dla technologii w wielu branżach i dziedzinach. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu znajdziemy je w wielu współczesnych maszynach przemysłowych, budowlanych, rolniczych czy górniczych. Istotnymi elementami układów są zawory hydrauliczne, które można podzielić na różne rodzaje w zależności od ich funkcji. Jakie wyróżniamy grupy zaworów hydraulicznych?

Czym jest zawór hydrauliczny?

Zawór hydrauliczny jest ważną częścią układu hydraulicznego. Jego głównym zadaniem jest zamykanie i otwieranie przepływu cieczy, a przez to pełnienie różnych istotnych funkcji dla działania całego układu. Zawory hydrauliczne dzieli się na trzy zasadnicze grupy.

Zawory sterujące przepływem

Działanie układu hydraulicznego polega na sterowaniu przepływem cieczy wykonującej pracę. Tego typu układ może zatem działać z różną mocą, na którą największy wpływ ma szybkość przepływu cieczy. Podlega ona sterowaniu przez tzw. zawór sterujący przepływem. Element ten jest w stanie zmniejszać i zwiększać światło przewodu, a tym samym przyspieszać i zwalniać tempo pracy siłownika. Atutem zaworów sterujących przepływem jest możliwość płynnej regulacji przepływu.

Zawory ciśnieniowe

Wykorzystywanie właściwości cieczy sprężonej do konkretnego ciśnienia jest podstawą pracy układu hydraulicznego. Ciśnienie to należy jednak kontrolować, gdyż jego zbyt duży poziom, niezależnie od tego, czy mówimy o gazie czy cieczy, może zagrozić prawidłowemu działaniu całego układu i jego stabilności. Do kontroli tej służy właśnie zawór ciśnieniowy, który w razie potrzeby wypuszcza odpowiednią ilość gazu lub cieczy, żeby przywrócić układowi stabilność i właściwe warunki działania. Zawory ciśnieniowe pełnią zatem jednocześnie funkcje zaworów bezpieczeństwa.

Zawory sterujące natężeniem przepływu

Ostatnią, lecz równie ważną dla działania układu hydraulicznego grupą zaworów hydraulicznych są zawory sterujące natężeniem przepływu. Ich najważniejszym zadaniem jest regulowanie wartości strumienia cieczy roboczej, która dostarczana jest do konkretnego odbiornika, np. siłownika hydraulicznego. Wewnątrz tej grupy rozróżnia się zawory dławiące, dzielniki strumienia czy też regulatory przepływu.

Typologia zaworów jest oczywiście bardziej rozbudowana i zawiera w sobie jeszcze sporo pomniejszych rodzajów. Wiele z nich wykorzystywanych jest w bardziej skomplikowanych układach hydraulicznych, które montowane są w dużych, zaawansowanych maszynach. Nie mniej, trzy główne rodzaje stanowią podstawę działania każdego układu.

Poprzedni artykułSposoby wentylacji, które sprawdzą się na małej przestrzeni
Następny artykułPraca z komputerem – jak zadbać o odpowiednie oświetlenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj