palety tekturowe

Ze względu na rosnącą świadomość klientów coraz powszechniej stosuje się palety transportowe wykonane z innych materiałów niż drewno. Zastąpienie drewna tworzywami sztucznymi wynikało głównie z rosnących norm dotyczących zapewnienia czystości, które w wypadku pierwotnego materiału sprawiało duże trudności. Prawdziwą rewolucją w zakresie logistyki stały się produkty na bazie papieru. Ogólnie palety tekturowe to lekkie, ekologiczne i wytrzymałe konstrukcje wykonane z wysokogatunkowej tektury, spełniające standardy ISPM dla środków fitosanitarnych. Ich ponadprzeciętną nośność zapewniają blaty i płozy z tzw. plastra miodu oraz klocki nośne i belki z klejonki tektury falistej. Występują w wielu formatach i kształtach w zależności od specyfiki towaru, który jest na nich przewożony. Projektując palety tekturowe producent Organic Polska bierze zawsze pod uwagę ich wytrzymałość dobierając odpowiedni rodzaj tektury tak, aby zminimalizować gramaturę.

Koszty transportu jak przygasić ten palący problem?

Waga transportu ma coraz większy wpływ na jego koszty. Przy transporcie drogowym jest to bardzo istotny składnik a dla transportu lotniczego czy morskiego podstawowy. Standardowa paleta 1200×800 to płyta z plastra miodu o grubości 1 cm podparta 9 nóżkami. Każda z nich waży jedynie 150 g. Całość palety to waga 3 kg. Palety tekturowe w zastępstwie palet drewnianych potrafią zredukować wagę ładunku nawet o 600kg przyjmując 20kg jako standard dla odpowiednika z drewna. Przy dużych gabarytach proporcja jest jeszcze korzystniejsza. Klejonka dla produktów o podwyższonej wytrzymałości to nawet 10 warstw tektury zapewniającej odpowiednią sztywność. Niska waga ma dodatkowo duże znaczenie przy możliwości piętrowania towarów delikatnych i zarazem lekkich. Stosunkowa łatwość doboru niestandardowych rozmiarów korzystnie wpływa na redukcję pustego miejsca w załadunkach.

opakowania transportowe

Magazynowanie i transport wewnętrzny – osobny temat.

Powszechne zastosowanie palet z tektury falistej to również magazynowanie. Tutaj znowu o wyborze decyduje waga i łatwość piętrowania. Często na potrzeby magazynów wewnętrznych towar jest przeładowywany, aby ułatwić jego dalszą drogę po zakładzie produkcyjnym. Znajdują tu również zastosowanie samoprzylepne płozy tekturowe, gdy do transportu nie potrzebujemy pełnej palety i taką możliwość dają nam opakowania transportowe. Palety z tektury mogą być również używane wielokrotnie i w takim przypadku często służą jako opakowania zwrotne w procesach logistycznych z firmami będącymi montowniami lub kooperantami. Z drugiej strony wyjątkowa łatwość w utylizacji zużytych produktów jest dużym ułatwieniem i kolejną znaczną redukcją kosztów procesu logistycznego.

Ekologia i bezpieczeństwo jak to jest z tekturą?

Wprowadzony system opłat opakowaniowych ma na celu wspieranie materiałów charakteryzujących się wysokim poziomem recyclingu. Wysokości opłat opakowaniowych zależą od rodzaju materiału, z którego są wykonane i poziomu ich recyclingu. Dla drewna stanowi tylko 16%, dla tworzyw 23,5% a tektura i papier to wskaźnik 61%. Sensownym i opłacalnym jest zastąpienie możliwie wielu elementów ich tekturowymi odpowiednikami. Daje to również ostatecznemu odbiorcy komfort prostego pozbycia się pozostałości opakowania, ułatwiając segregację odpadów.

Organic Polska nie stosuje przy produkcji zszywania, ograniczając się jedynie do klejów wodorozpuszczalnych i klejów na gorąco. Takie metody łączenia nie stanowią zanieczyszczenia przy recyclingu papieru, przez co nie wymagają oddzielenia podczas procesu utylizacji. Dodatkowo bezpieczeństwo –nie spotkamy tu gwoździ ani drzazg. Wspomniane na wstępie spełnianie norm fitosanitarnych uzupełnione jest tu o 100% ekologii. Jako producent ekologicznych opakowań tekturowych Organic Polska bazuje na sprawdzonych dostawcach półproduktów posiadających certyfikaty FSC, dających pewność wspierania zrównoważonej gospodarki leśnej.

Co jeszcze oferuje Organic Polska?

W ofercie firmy znajdziemy opakowania transportowe, przekładki tekturowe i kratownice. Bardziej nowoczesne rozwiązania to dedykowane wypełniacze do pudełek. Ich wygląd i kształt zależą od konkretnych wymagań. Profile tekturowe uwzględniają indywidualne potrzeby klienta. Tego typu zabezpieczenia są już powszechnie stosowane w branży maszynowej, samochodowej, lotniczej, jak również w przemyśle chemicznym i spożywczym. Organic Polska dysponuje zespołem i narzędziami, które na bazie klejonki z wielowarstwowej tektury tworzą rozwiązania zastępujące styropian, drewno i plastik. Misją firmy jest specjalizacja w nieoczywistym wykorzystaniu tektury.

Poprzedni artykułWyposażenie drukarni – co jest potrzebne?
Następny artykułCzy nauka języka angielskiego w średnim wieku ma sens?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj