Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów do termoizolacji budynków. Mimo tego wybór odpowiedniego rodzaju wciąż budzi wątpliwości inwestorów. Szeroka oferta producentów nie ułatwia tego zadania i nadal pojawiają się pytania o najważniejsze parametry styropianu. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji?

Podział styropianu ze względu na zastosowanie

Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni materiał do ocieplanej powierzchni. Z uwagi na miejsce stosowania styropianu dzieli się go na trzy kategorie:

  • styropian fasadowy – do termoizolacji ścian zewnętrznych/elewacji,
  • styropian dachowy/podłogowy – do ocieplania połaci dachowych i posadzek,
  • styropian wodoodporny – do izolacji ścian fundamentowych.

Właściwości poszczególnych rodzajów styropianu

Przy wyborze konkretnego rodzaju styropianu trzeba zwrócić uwagę na różne parametry użytkowe. W przypadku styropianu fasadowego najważniejszym kryterium jest współczynnik przenikania ciepła lambda (λ). Powinien być on jak najniższy, aby zapewnić optymalną ochronę cieplną ścianom zewnętrznym. Jeśli zależy nam na dobrej izolacji, współczynnik ten nie powinien być wyższy niż 0,040 W/(mK).

Decydując się na najlepszą wersję styropianu na dach lub podłogę, najistotniejszym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Im wyższa, tym możemy mieć pewność, że ocieplenie nie będzie się odkształcać. Optymalnym rozwiązaniem jest styropian EPS 80, którego współczynnik wytrzymałości wynosi 80 kPa/m².

W przypadku styropianu fundamentowego należy zwrócić uwagę na niską nasiąkliwość, która nie powinna przekraczać 1-2%. Ten rodzaj stosuje się w miejscach narażonych na działanie wody, więc musi wyróżniać się także dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Zaleca się, aby współczynnik przewodzenia ciepła w styropianie fundamentowym wynosił od 0,036 do 0,034 W/(mK).

Czy grubość styropianu ma znaczenie?

Grubość styropianu jest bardzo istotna, jednak nie oznacza to zawsze, że im grubszy materiał, tym lepiej. Grubość powinna być dopasowana do miejsca, w którym wykonywane jest ocieplenie powierzchni. W związku z tym przyjmuje się następującą zależność pomiędzy grubością styropianu a jego zastosowaniem:

  • 5 cm – strop,
  • 8-10/12 cm – fundamenty i piwnice,
  • 12-14/15 cm – ściany zewnętrzne elewacji,
  • 10-14/15 cm – podłogi,
  • 15-20/25 cm – dach nachylony,
  • 20-25 cm – stropodach,
  • 25–30 cm – dach płaski.

Jak widać, styropian występuje w szerokiej gamie grubości, co pozwala dopasować go do konkretnego miejsca, zapewniając w nim doskonałą ochronę termiczną. Nie ma też potrzeby stosowania jednej grubości w całym budynku.

Styropian to obecnie jeden z najchętniej wybieranych materiałów termoizolacyjnych. Warto wiedzieć, jaki rodzaj zastosować w konkretnym miejscu i jaką grubość powinien mieć, aby zachować najlepsze parametry izolacyjne. Pamiętajmy, że sam styropian nie daje gwarancji skutecznej termoizolacji. Wpływ na nią ma także prawidłowy montaż i zastosowanie dodatkowych materiałów.

Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Styropianonline.pl:

https://styropianonline.pl/

Poprzedni artykułKonsekwencje źle położonej termoizolacji dachu budynku.
Następny artykułNoże krążkowe – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj