Jak zakłada się napy metalowe?

Napy metalowe to jedne z popularniejszych dodatków krawieckich, które są rodzajem prostego zatrzasku. Napy już od wielu lat z powodzeniem zastępują guziki przede wszystkim w kurtkach i innych okryciach wierzchnich, są również stosowane w produktach galanterii skórzanej i skóropodobnej, a także w obuwnictwie, ze względu na prostą formę łączenia dwóch części odzieży i innych elementów. Jak zakłada się napy metalowe?

Montaż nap prostymi narzędziami

Kiedy zdarzy się, że nap w naszej ulubionej torebce się zepsuje, możemy próbować poszukać alternatywnych rozwiązań lub po prostu nie zapinać torebki. Jeśli jednak nap zepsuje się w miejscu, gdzie bezwzględnie musi się znajdować, np. do zapinania kieszonki na drobne w portfelu, nie oznacza to jeszcze końca żywotności danego przedmiotu. Standardowo do założenia nowych nap potrzebujemy narzędzia do ich montażu (najlepiej gotowego zestawu), młotka i oczywiście zatrzasku o odpowiednim rozmiarze. W zestawach do montażu nap znajdziemy wycinak do robienia dziurek w materiale, specjalne, dwuczęściowe narzędzie i podstawkę, która ułatwia montaż. Zaczynamy od zrobienia dziurki pod napę w materiale w dwóch miejscach, które chcemy ze sobą połączyć za pomocą wycinaka o średnicy odpowiedniej pod dany zatrzask. Zaczynamy od włożenia tzw. guzika, czyli wierzchniej części zatrzasku – słupek guzika wystaje nam po drugiej stronie. Na niego nakładamy część żeńską zatrzasku odpowiednim narzędziem z zestawu. Do drugiej części materiału przykładamy część męską zatrzasku. Całość kładziemy na podstawce i drugą część narzędzia, tzw. dłutko, przykładamy do zatrzasku i uderzamy młotkiem pod kątem prostym. Elementy dwóch stron zatrzasku zazębią się w ten sposób.

Zakładanie nap fachowymi napownicami

W zakładach krawieckich i kaletniczych do zakładania zatrzasków używa się bardziej zaawansowanego sprzętu, co ułatwia i usprawnia pracę. Jeśli na co dzień lubimy szyć i myślimy o zamianie guzików na napy w naszych projektach, narzędzie zwane napownicą również może nam się przydać. Jak mówi nam przedstawicielka firmy KRAWGORS z Ksawerowa, napownice, inaczej praski kaletnicze, można trzymać na blacie lub je do niego przykręcać, by stabilnie trzymały się w jednym miejscu. Działa trochę jak skrzyżowanie dziurkacza i zszywacza do papieru – wykonuje dziurki i od razu zakłada zatrzaski. Napy umieszczamy zgodnie z instrukcją w prasce, a następnie jednym pociągnięciem ręki mocujemy zatrzask. Mają różne końcówki, dzięki czemu możemy zakładać napy metalowe o różnych średnicach, a to spore ułatwienie.

Poprzedni artykułJakie sztućce kupić? – Rodzaje, materiały
Następny artykułZalety wypalania plazmowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj