Wśród najważniejszych urządzeń sieci elektroenergetycznych wskazuje się transformatory, które drogą indukcji elektromagnetycznej przenoszą energię elektryczną prądu przemiennego pomiędzy obwodami – zachowując przy tym pierwotną częstotliwość. Aby uzyskać informacje o stanie technicznym transformatora, należy prowadzić cykliczne pomiary diagnostyczne.

Jak działa transformator?

Zadaniem transformatora jest zmiana parametrów przesyłanej energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego napięcia na inne, o tej samej częstotliwości. Transformator znajduje zastosowanie w przypadku konieczności dopasowania parametrów zasilania do parametrów odbiornika. W dzisiejszych czasach brak prądu oznacza przestój w produkcji i często ogromne straty. Zapobieganie awariom i przeciwdziałanie wybuchom transformatorów polega na przedłużaniu żywotności transformatorów.

Zadania transformatora

Głównym zadaniem transformatorów jest zmiana parametrów energii elektrycznej, która przesyłana jest z jednego napięcia prądu przemiennego na inne, jednak posiadające tę samą częstotliwość. Transformatory mają dopasowywać parametry zasilania do wartości odbiornika. W halach i zakładach pracy brak prądu jest jednoznaczny z przerwą w produkcji, co generuje stratę. Są zatem krytycznymi urządzeniami, które mogą wywoływać wiele negatywnych konsekwencji, gdy ich praca zostanie przerwana – stąd tak dużą wagę przedsiębiorstwa kładą na zabezpieczenia transformatorów.

Jak zabezpieczać transformatory przed wybuchem i awariami?

Ponieważ ustalenie przyczyn uszkodzenia transformatora może być trudne i wymagać dodatkowych analiz i weryfikacji, warto skupiać się na procesie zabezpieczenia transformatorów. Zabezpieczanie i ochrona transformatora przed wybuchem, pożarem lub awarią. Odgrywa dużą rolę w halach produkcyjnych z kilku powodów. Przede wszystkim, trwa spadek inwestycji w przedsiębiorstwach przesyłających bądź produkujących energię elektryczną, zatem urządzenia sieci elektroenergetycznych są przeciążone, a transformatory starzeją się w trakcie wykonywanej pracy. Aby zapobiec eksplozjom i stosować zabezpieczenia transformatorów, należy przestrzegać przerw w dostawie energii elektrycznej i zapobiegać ewentualnym pożarom olejów na urządzenie i otaczającą go aparaturę. Odpowiednie systemy pozwalają na naprawę transformatora po zwarciu. Projektowane są także rozwiązania zabezpieczeniowe transformatorów, które gwarantują nie tylko niezawodną, ale i bezpieczną pracę transformatorów przewodowych i autotransformatorów
w trzech systemach: dystrybucyjnym, rozdzielczo- dystrybucyjnym i rozdzielczym.

Jakie są powody awarii transformatorów?

Awarie transformatorów wynikają najczęściej z uszkodzeń izolacji uzwojeń, które powstają z przepięć i przegrzań lub przetężeń. W celu uniknięcia awarii i zabezpieczenia transformatora, należy pilnować, by nie doszło do przegrzania uzwojeń, które szybko mogą zniszczyć izolację. Uszkodzenia transformatorów mogą być konsekwencją wzrostu temperatury otoczenia, złej wymiany powietrza czy awarią wentylatorów. Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia transformatorów przed przegrzaniem są bezpieczniki topikowe.

Na zwracać uwagę przy wyborze transformatora?

Wybierając transformator, który nie będzie podatny na wybuchy, warto sprawdzić, czy można obniżać wartości prądu znamionowego. Warto sprawdzić, czy system zabezpieczeń transformatora został zaprojektowany tak, aby ochraniać różne układy szyn zbiorczych i autotransformatorów wysokich napięć – na wszystkich poziomach napięć.

Poprzedni artykułPrzedsiębiorczość w stolicy – jakie usługi powinny znaleźć się w ofercie biura rachunkowego w Warszawie?
Następny artykułFashion Tech – dlaczego warto znać to pojęcie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj