Jak wybrać właściwy regulator napięcia?

Regulator napięcia to elektroniczny układ, który zazwyczaj jest stosowany w układzie ładowania akumulatora. Dzięki regulatorom napięcia, popularne akumulutory w samochodach osobowych i pozostałych pojazdach mechanicznym, mogą sprawnie funkcjonować.

Regulatory napięcia umożliwiają utrzymywanie napięcia wytwarzanego przez prądnicę lub alternator na stałym poziomie, niezależnie od zmian obrotów silnika. Warto wiedzieć, że dzięki regulatorom, napięcie wytwarzane przez wymienione komponenty, podlega w rzeczywistości minimalnym wahaniom, nie większym niż 0,5 V.

Regulator napięcia – zasada działania regulatorów napięcia

Regulator napięcia pozwala zachować napięcie na stałym poziomie, choć jego działalnie jest prawidłowe tylko w sytuacji, gdy utrzymuje takie samo napięcia na niskich oraz bardzo wysokicha obrotach w czasie pracy silnika. Naturalnie występujące, nieznaczne wahania, mogą zostać wywołane wieloma czynnikami, np. stopniem obciążenia alternatora, specyfikacją alternatora, czy w końcu obrotami prądnicy.

Prawidłowe napięcie regulatora powinno wynosić maksymalnie 14,4 V i nie mniej niż 14 V. W przypadku wiekowych regulatorów, napięcie stopniowo spada, co wymusza konieczność wymiany tego elementu.

Częsty problem z regulatorem napięcia w samochodzie

Bardzo często, regulator napięcia znajdujący się w układzie ładowania akumulatora samochodowego, utrzymuje napięcia jedynie na niskich obrotach silnika. W miarę zwiększania obrotów, napięcie regulatora spada stopniowo lub gwałtownie. Warto wiedzieć, że w normalnie działającym regulatorze, nie ma mowy spadku napięcia ładowania, nawet przy włączeniu funkcji, które wymagają dodatkowego poboru prądu.

Regulatory LDO – jak wybrać?

Jeśli interesuje cię regulator napięcia LDO, w wyborze właściwego regulatora, powinieneś kierować się dwoma parametrami: specyfikacją parametrów stałoprądowych, a także dokładnością napięcia wyjściowego. Warto zrozumieć wymogi stałoprądowego obciążenia, do którego ma być doprowadzone regulowane napięcie. Dopiero na tej podstawie powinien zostać dokonany wybór rodzaju regulatora. Z kolei dokładność napięcia wyjściowego odnosi się do akceptowalnej odchyłki napięcia rzeczywistego od wartości znamionowej. W przypadku regulatorów LDO, na dokładność napięcia wyjściowego regulatora mają wpływ także dwa czynniki: współczynnik Line Regulation oraz współczynnik Load Regulation.

Czytaj także: Kondensator – co to jest i jak działa?

Poprzedni artykułJak zacząć przygodę z bankowością elektroniczną? Podpowiadamy!
Następny artykułAnteny LTE – dowiedz się, zanim kupisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj