Jeśli inwestor już wie, jakim budżetem dysponuje na budowę domu oraz jak duży będzie budynek, przychodzi czas, w którym musi się zastanowić nad jego bryłą oraz dachem. Oba te elementy wpływają na przyszły komfort mieszkania. Bardziej skomplikowana bryła domu i kształt dachu będą powodowały straty ciepła. Przez to trzeba inwestować więcej pieniędzy w dodatkowe ogrzewanie budynku. Dodatkowo oba te elementy są uzależnione od budżetu – im mają bardziej skomplikowane formy, tym ich wykonanie jest droższe.

Bryła domu

Na rynku jest najwięcej projektów domów, których rzuty są zbliżone do kwadratu lub prostokąta. Sprawia to, że powierzchnia przegród zewnętrznych jest niewielka w stosunku do powierzchni budynku. Istnieje powiedzenie, które bardzo dobrze sprawdza się w tym przypadku, czyli im prościej tym lepiej. Na rynek wraz z nowoczesnymi projektami domów pojawiają się także coraz bardziej skomplikowane bryły, np. na planie trójkąta lub trapezu. Należy pamiętać, że im bardziej zwarta bryła tym mniejsze będą straty ciepła w trakcie użytkowania domu. Stąd budynki energooszczędne i pasywne, przyjazne środowisku, są budowane najczęściej na planie kwadratu – nie trzeba zużywać dużo więcej energii na ocieplanie ścian budynku. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać w trakcie wyboru projektu domu związanych z bryłą budynku i jego elementami. Jeśli inwestor decyduje się na balkon lub taras, najlepiej, aby znajdował się on od południowej strony, ponieważ północna przez większość dnia jest zacieniona.

Podczas planowania rozmieszczenia pomieszczeń w domu, warto wydzielić strefy dzienną i nocną. Strefa dzienna powinna znajdować się od strony południowej. To do tej strefy zalicza się część wspólną, salon, jadalnię i kuchnię. W ciągu dnia spędza się tam dużo czasu, dlatego warto, aby było w niej jak najwięcej słońca. W strefie nocnej powinny znajdować się sypialnie domowników, a ona sama najlepiej, aby znajdowała się od strony północnej. Straty ciepła mogą być spowodowane nie tylko przez skomplikowaną bryłę budynku, załamania, wykusze, balkony czy przeszklenia, ale również przez skomplikowane kształty dachów. Im mają bardziej niestandardową konstrukcję, tym łatwiej o błąd w czasie montażu co prowadzi do późniejszej możliwości przecieków.

Rodzaj dachu a projekt domu

Na rynku obecnie istnieje bardzo szeroki wybór wśród projektów o różnych kształtach dachów. Uznaniem cieszą się dachy proste i te bardziej skomplikowane. Największy wybór projektów domów jest wśród tych z dachami dwu- i czterospadowymi. W nowoczesnym budownictwie stosuje się coraz częściej dachy płaskie. Nie sprawdzają się one aż tak dobrze jak dachy dwuspadowe w naszym klimacie. Jest to spowodowane występowaniem opadów deszczu i śniegu. Na płaskim dachu łatwo dochodzi do zalegania śniegu, a przez to może dojść do załamania konstrukcji.

Kształt dachu dwuspadowego jest prosty, co ułatwia prace związane z jego wykonaniem, a kąt nachylenia sprawia, że jest odporny na różnego typu warunki atmosferyczne. Droższy w budowie jest dach czterospadowy. Składa się on z czterech skośnych powierzchni, dzięki którym tak jak w przypadku dachu dwuspadowego, nie będzie zalegał śnieg. W przypadku wyboru domu z poddaszem lepiej wybrać opcję z dwoma spadami, cztery dużo bardziej ograniczają powierzchnię użytkową. Zminimalizowanie strat ciepła jest najbardziej możliwe przy wyborze dachu dwuspadowego, to właśnie na niego stawia się w przypadku budowy domów energooszczędnych i pasywnych.

Warto pamiętać, że podczas wyboru odpowiedniego projektu domu powinno się zwrócić uwagę nie tylko na wielkość domu i ilość pokoi, ale również na to, jakie koszty w przyszłości trzeba będzie inwestować w jego użytkowanie. Stąd należy przeanalizować jakie straty ciepła będzie powodowała wybrana przez nas bryła domu i kształt dachu.

Poprzedni artykułJak działa spawarka półautomat i kiedy się ją stosuje?
Następny artykułTransport maszyn przemysłowych – komu go zlecić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj