Jeśli mamy konieczność regulacji obrotów silnika prądu przemiennego, niezależnie czy jest to model jednofazowy czy trójfazowy, musimy przedsięwziąć pewne środki. Na pewno nie wystarczy tutaj po prostu zmiana poziomu napięcia zasilania – to byłoby dobre w przypadku silników na prąd stały.

Jak więc wysterować model na prąd przemienny, by zmusić go do pracy z wymaganą przez nas prędkością? Sprawdźmy to.

Zmiana częstotliwości
Najpierw trzeba wyjaśnić sobie pewne zjawiska, które zachodzą w prądzie przemiennym, który płynie w naszych gniazdkach (niezależnie czy mamy instalację jednofazową czy trójfazową). Otóż prąd ten charakteryzuje się nie tylko wielkością napięcia, które w przypadku jednej fazy wynos 230 V, a w prądzie trójfazowym 400 V, ale także częstotliwością. Ta jest niezależna i wynosi zawsze 50 Hz. Aby wysterować bardzo dokładnie silniki elektryczne prądu przemiennego, musimy zmienić nie tylko wartość napięcia, ale także częstotliwość. W tym celu nie wystarczy nam zwyczajny dzielnik napięcia wykonany na zasadzie rezystorów połączonych szeregowo bądź kondensatorów. Konieczne jest użycie innego urządzenia.

Podłączamy falownik
Urządzeniami, które są odpowiedzialne za sterowanie silnikami taką metodą, jak opisaliśmy powyżej, są falowniki. Zmieniają one bowiem nie tylko wartość napięcia, ale jednocześnie potrafią dostosować częstotliwość prądu. Pozwala nam to na wykorzystanie praktycznie dowolnych obrotów silnika, a także dowolnej mocy w takim zakresie pracy, jakim tylko chcemy. Dawniej były z tym spore problemy, ponieważ jedyną opcją było korzystać w tym celu z silnika prądu stałego, którym sterowały zwyczajne potencjometry oparte na dzielniku oporowym. Powodowało to ogromne straty mocy, ponieważ na rezystorach wydzielało się ciepło, które było bezpowrotnie traconą energią elektryczną. Dzięki falownikom ten problem został ograniczony do minimum.

Typowy falownik jednofazowy jest banalnie prosty w podłączeniu. Posiada on zwykły kabel zasilający, który podłączamy do gniazdka 230 V. Natomiast na obudowie znaleźć możemy gniazdko, do którego podłączamy odbiornik, w tym wypadku silniki elektryczne. Następnie za pomocą pokrętła lub przycisków nastawiamy dokładne parametry napięcia i częstotliwości, sterując silnikiem zależnie od naszych upodobań. Analogicznie wygląda to dla falowników trójfazowych.

Poprzedni artykułPłyty plexi – właściwości, zastosowania i zalety
Następny artykułNa czym polega frezowanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj