Jak skutecznie chronić się przed słońcem w ogrodzie?

Lato to taka szczególna pora roku, gdy każdy z nas bardzo dużą ilość czasu spędza poza domem czy mieszkaniem. Przebywamy wtedy bardzo często na łonie natury, na zewnątrz, korzystając z pięknej pogody i słońca. Często też naszym ulubionym miejscem spędzania czasu są parki, lasy i ogrody, czyli wszędzie tam, gdzie jest zieleń.

Czy powinniśmy chronić się przed słońcem?

Słońce latem ma to do siebie, że świeci bardzo mocno, powodując, że jest bardzo gorąco, wręcz upalnie. I przebywanie na słońcu musimy jednak ograniczać, poszukując miejsc zacienionych. W parkach, lasach miejsca zacienione są ogólnie dostępne, gdyż stare, wysokie drzewa zapewniają nam ten komfort. Gorzej jest w ogrodach, szczególnie tych nowo zakładanych.

Jak ustrzec się przed słońcem w ogrodzie?

Ogrody stały się dla ludzi takimi zielonymi, przydomowymi oazami ciszy i spokoju. Człowiek już od dawna szukał w nich takich rozwiązań, które skutecznie uchronią go przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jedną z najciekawszych propozycji aranżacji ogrodu i jednocześnie ochrony przed słońcem jest pergola.

Co to jest pergola?

Encyklopedycznie rzecz ujmując, jest to budowla ogrodowa w postaci zacienionej alei lub element architektury budynku. Znana jest ona ludzkości już od czasów średniowiecza, stanowiąc często niezwykle ozdobny element ogrodowej architektury. W zależności od epoki przybierała ona bardzo różny wygląd i kształt, począwszy od lekkiej, niewyszukanej formy drewnianej, na masywnych, marmurowych kolumnach skończywszy.

Jakie elementy tworzą pergolę?

Zasadniczo budowla ta składa się z rzędów podpór i ułożonej na nich kratownicy z belek służących podtrzymywaniu pnących się po pergoli roślin. Kształt, rozmiar, usytuowanie – to wszystko już zależy od preferencji zupełnie indywidualnych.

Po co pergole w dzisiejszych ogrodach?

Tutaj dochodzimy do sedna naszych rozważań. Otóż pergole we współczesnych ogrodach stanowią doskonałą ochronę ludzi, zwierząt i roślin przed nadmiernym nasłonecznieniem. Nie dość, że są bardzo skuteczne w swym działaniu, to jeszcze stanowią niezwykle interesujący, dekoracyjny element naszych ogrodów.

Jaką pergolę wybrać do naszego ogrodu?

Nie ma tu oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. I, co też bardzo istotne, nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Tylko nasza pomysłowość, nasza koncepcja wyglądu ogrodu, nasza wizja są tu jedynymi ograniczeniami. W zależności od tego jaki ogród zaprojektowaliśmy, jakie rośliny w nim posadziliśmy, jaki styl został wybrany jako dominujący, taka pergola będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Jakie funkcje pergoli można wyróżnić?

Budowla ta spełniać będzie w naszym ogrodzie wiele funkcji, ale najważniejsze z nich to:

  • ochrona przed nasłonecznieniem, zacienienie ogrodu;
  • podpora dla roślin, stworzenie wręcz zielonych ścian ogrodowych;
  • nadanie lekkości budynkowi, przy którym nasza budowla się znalazła;
  • nośnik dodatkowego oświetlenia dla naszego ogrodu;
  • wspornik dla dodatkowych elementów osłonowych, jak choćby plandeka przeciwdeszczowa.

Jak widzimy, stworzenie i zbudowanie pergoli ogrodowej ma wiele pozytywnych zastosowań i jest wręcz niezbędne dla naszego ogrodu.

Poprzedni artykułNajważniejsze cechy trwałych płytek tarasowych
Następny artykułUrządzenie, dzięki któremu skorzystasz bezpiecznie, komfortowo i oszczędnie z wody użytkowej w swoim domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj