Jak odróżnić poszczególne formaty karty SIM?

MiniSIM, MicroSIM i NanoSIm to obecnie trzy dostępne na rynku wielkości karty SIM. Najczęściej sprzedawane są w zestawie USIM, czyli wszystkie rozmiary w jednym. Poszczególne wielkości można wyłamać – z większych mniejsze. Karta SIM została zaprojektowana i po raz pierwszy użyta niemal 30 lat temu. Od tego czasu jej podstawowe podzespoły nie uległy zmianie, a jedynie lekkiemu polepszeniu parametrów. Wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych przywykli już do obowiązujących trzech rozmiarów SIM – niestety producenci szykują się do wprowadzenia na rynek kart eSIM.

Mini, Nano i micro – dokładne wymiary kart SIM

Rozmiary karty SIM w kolejności malejącej przedstawiają się następująco:

  • MiniSIM: 25 mm x 15 mm,
  • MicroSIM: 15 mm x 12 mm,
  • NanoSIM: 12,3 mm x 8,8 mm.

MicroSIM jest minimalnie cieńsza od MiniSIM, a jej wprowadzenie postulowała firma Apple, która po raz pierwszy użyła kart MicroSIM w iPhone. Z kolei NanoSIM to najmniejsza i również najcieńsza spośród wszystkich dostępnych na rynku kart SIM, zadebiutowała w iPhone 5.

Co to jest USIM?

USIM to bardzo funkcjonalne rozwiązanie polegające na tym, że wszystkie rozmiary kart SIM otrzymuje się wraz z zakupem startera. Są one wpięte w prostokątny kartonik wielkości karty kredytowej (czyli pierwowzór karty SIM – tak wyglądała 30 lat temu). Każdy kolejny (mniejszy) rozmiar można “wypchnąć” z poprzedniego, czyli odpowiednio: z MiniSIM można uzyskać Micro Sim, a w MicroSIM znajduje się NanoSIM. Po wyłamaniu karty z większego slotu można ją bez problemu umieścić tam ponownie.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub uszkodzenia karty SIM?

Niezależnie od posiadanej taryfy, czy jest to abonament czy telefon w systemie pre-paid (na kartę) czy też miks, kartę SIM można wymienić bezpłatnie w salonie operatora. Jeżeli karta została zgubiona, zostanie ona automatycznie zablokowana w momencie wymiany na nową. Wymiana karty nie powinna wiązać się z żadnymi kosztami, należy jednak pamiętać, że nowa karta będzie miała inny kod PUK.

Rejestracja karty SIM

Kupując starter pre-paid, należy pamiętać o obowiązkowej rejestracji karty SIM. Obecnie nie ma już możliwości używania niezarejestrowanych numerów. Każdy numer musi mieć swojego właściciela. W przypadku abonamentu karta SIM jest rejestrowana automatycznie. Niezarejestrowanie karty jak najszybciej od rozpoczęcia jej użytkowania spowoduje jej zablokowanie przez operatora.

Czytaj więcej: Jak polepszyć zasięg telefonu komórkowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here