Jak odróżnić poszczególne formaty karty SIM?

MiniSIM, MicroSIM i NanoSIm to obecnie trzy dostępne na rynku wielkości karty SIM. Najczęściej sprzedawane są w zestawie USIM, czyli wszystkie rozmiary w jednym. Poszczególne wielkości można wyłamać – z większych mniejsze. Karta SIM została zaprojektowana i po raz pierwszy użyta niemal 30 lat temu. Od tego czasu jej podstawowe podzespoły nie uległy zmianie, a jedynie lekkiemu polepszeniu parametrów. Wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych przywykli już do obowiązujących trzech rozmiarów SIM – niestety producenci szykują się do wprowadzenia na rynek kart eSIM.

Mini, Nano i micro – dokładne wymiary kart SIM

Rozmiary karty SIM w kolejności malejącej przedstawiają się następująco:

  • MiniSIM: 25 mm x 15 mm,
  • MicroSIM: 15 mm x 12 mm,
  • NanoSIM: 12,3 mm x 8,8 mm.

MicroSIM jest minimalnie cieńsza od MiniSIM, a jej wprowadzenie postulowała firma Apple, która po raz pierwszy użyła kart MicroSIM w iPhone. Z kolei NanoSIM to najmniejsza i również najcieńsza spośród wszystkich dostępnych na rynku kart SIM, zadebiutowała w iPhone 5.

Co to jest USIM?

USIM to bardzo funkcjonalne rozwiązanie polegające na tym, że wszystkie rozmiary kart SIM otrzymuje się wraz z zakupem startera. Są one wpięte w prostokątny kartonik wielkości karty kredytowej (czyli pierwowzór karty SIM – tak wyglądała 30 lat temu). Każdy kolejny (mniejszy) rozmiar można “wypchnąć” z poprzedniego, czyli odpowiednio: z MiniSIM można uzyskać Micro Sim, a w MicroSIM znajduje się NanoSIM. Po wyłamaniu karty z większego slotu można ją bez problemu umieścić tam ponownie.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub uszkodzenia karty SIM?

Niezależnie od posiadanej taryfy, czy jest to abonament czy telefon w systemie pre-paid (na kartę) czy też miks, kartę SIM można wymienić bezpłatnie w salonie operatora. Jeżeli karta została zgubiona, zostanie ona automatycznie zablokowana w momencie wymiany na nową. Wymiana karty nie powinna wiązać się z żadnymi kosztami, należy jednak pamiętać, że nowa karta będzie miała inny kod PUK.

Rejestracja karty SIM

Kupując starter pre-paid, należy pamiętać o obowiązkowej rejestracji karty SIM. Obecnie nie ma już możliwości używania niezarejestrowanych numerów. Każdy numer musi mieć swojego właściciela. W przypadku abonamentu karta SIM jest rejestrowana automatycznie. Niezarejestrowanie karty jak najszybciej od rozpoczęcia jej użytkowania spowoduje jej zablokowanie przez operatora.

Czytaj więcej: Jak polepszyć zasięg telefonu komórkowego?

Poprzedni artykułSamochód ze zmiennymi fazami rozrządu. Czy to się opłaca?
Następny artykuł7 cech solidnej firmy spedycyjnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj